Reklama

Lifestyle

Trasa rowerowa przez Podkarpacie będzie gotowa do końca października

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 25.08.2015
21618_7785_20130728_szosa-za-Korniami1
Share
Udostępnij
Do końca października br. mają być gotowe wszystkie odcinki trasy rowerowej na Podkarpaciu oraz znajdujące się na niej obiekty. Aktualnie trwają intensywne prace na terenie wielu powiatów i gmin, praktycznie na każdym z pięciu odcinków 460-kilometrowej trasy będącej częścią projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej”. Widowiskowe było m.in. kilkunastogodzinne obracanie kładki pieszo-rowerowej w Przemyślu (w poniedziałek, 24 sierpnia), która połączy Wybrzeże Józefa Piłsudskiego z Wybrzeżem Ojca Świętego Jana Pawła II. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce.
 
„Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” to pięć projektów regionalnych, które utworzą spójną trasę rowerową biegnącą przez pięć województw: lubelskie (ok. 350 km), podkarpackie (ok. 460 km wraz z łącznikiem), podlaskie (ok. 590 km), świętokrzyskie (ok. 190 km) i warmińsko-mazurskie (ok. 420 km). Będzie ona przeprowadzona przez atrakcyjne obszary, m.in. miejsca cenne przyrodniczo, zabytki, ważne węzły komunikacyjne, przesiadkowe. 
 
Dodatkowy łącznik w powiecie niżańskim
 
W projekcie zaplanowano modernizację już istniejących tras rowerowych, budowę nowych, wykorzystanie istniejących dróg o niewielkim natężeniu ruchu, utworzenie sieci miejsc postojowych i odpowiednie oznakowanie całego szlaku.
 
– Dodatkowym zadaniem jest wykonanie inwestycji budowy alternatywnego odcinka trasy rowerowej łączącego województwo świętokrzyskie z województwem lubelskim poprzez północną część województwa podkarpackiego. Zadanie to realizowane jest przez powiat niżański. Trasa rowerowa przebiega przez miejscowości: Ciosmy, Huta Stara, Huta Krzeszowska, Maziarnia, Golce, Majdan Golczański, Jarocin, Szyperki, Huta Deręgowska, Wólka Tanewska. Łączna długość alternatywnego łącznika po stronie województwa podkarpackiego wynosi 27,5 km. Łącznik został zaprojektowany zgodnie z kategorią I.1 czyli ruch na zasadach ogólnych. Ponadto na długości łącznika przewidziano 2 Miejsca Obsługi Rowerzystów – informuje Ewa Sudoł-Sikora, specjalista ds. informacji publicznej w Podkarpackim Zarządzie Dróg Wojewódzkich. 
 
Całkowita wartość projektu w województwie podkarpackim to kwota przekraczająca 74 mln złotych, z czego 85 procent stanowią środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 10 procent to środki z budżetu państwa, a pozostałe 5 procent to wkład własny województwa.
 
Od Podlesiny w gminie Narol po Trześń w gminie Gorzyce

Szlak rowerowy w województwie podkarpackim biegnie od granicy z województwem lubelskim w miejscowości Podlesina (gmina Narol) przez Horyniec Zdrój, Przemyśl, Dynów, Rzeszów, Łańcut, Leżajsk, Ulanów, aż do granicy z województwem świętokrzyskim w miejscowości Trześń (gmina Gorzyce).
 
W ramach podkarpackiego odcinka powstanie nie tylko blisko 460 kilometrów oznakowanej trasy rowerowej, z czego ponad 37 będą stanowiły ścieżki asfaltowe. Powstaną także nowe drogi o nawierzchni tłuczniowej – ponad 52 kilometry. Wybudowane zostaną nowe obiekty mostowe, gdzie na szczególną uwagę zasługuje kładka nad Sanem w Przemyślu. Poza przemyską kładką powstaną jeszcze dwie: w Olszanach i Żabnie, a kolejne dwie zostaną wyremontowane, w Chałupkach Dusowskich i Bachowie. Szóstym obiektem powstającym w ramach  projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” jest most w Chyrzynie. Wzdłuż całej trasy powstanie 50 miejsc obsługi rowerzystów (MOR).
 
– Prace prowadzone są na terenie wielu powiatów i gmin, praktycznie na każdym z pięciu odcinków. Równolegle trwają roboty mostowe przy obiektach. – Na razie żaden z odcinków i obiektów nie został jeszcze oddany do użytku. Wykonawcy podtrzymują termin zakończenia prac z końcem października tego roku – dodaje Ewa Sudoł-Sikora.
 
Więcej informacji o projekcie „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” znajduje się na stronie http://greenvelo.pl/ Postępy w pracach związanych z budową tras rowerowych można na bieżąco śledzić na interaktywnej mapie szlaku  http://greenvelo.pl/pl/interaktywna_mapa_szlaku/ 
 
 
Warto odwiedzić:
 
Odcinek Narol -Horyniec-Zdrój: szlak biegnie przez malowniczo wznoszące się pagórki Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego, gdzie można zwiedzać interesujące cerkwie (Gorajec, Łówcza, Radruż), obiekty militarne (bunkry Linii Mołotowa), dziedzictwo przyrodnicze (źródła rzeki Tanew w rezerwacie Kobyle Jezioro, stanowisko geologiczno-archeologiczne tzw. Świątynia Słońca), uzdrowisko Horyniec-Zdrój z parkiem zdrojowym i sanatoriami. Teren Roztocza Południowego znany jest z doskonałych warunków do turystyki rowerowej – łagodnie wznoszące się wzgórza, gęste sosnowe lasy, bardzo dobrze utrzymana sieć lokalnych szlaków i ścieżek rowerowych, bogactwo przyrodnicze i kulturowe pogranicza.
 
Okolice Przemyśla: szczególna uwagę należy zwrócić na cerkiew w Chotyńcu, której wartość historyczno-architektoniczną doceniono wpisując ją na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, arboretum w Bolestraszycach, gdzie można  pospacerować alejkami między pięknymi okazami rzadkich roślin;  niedaleko arboretum znajduje się największy fort Twierdzy Przemyśl, który zachwyca ogromem i jest wielką gratką dla miłośników historii; miasto Przemyśl – piękna Starówka z licznymi kościołami i świątyniami różnych wyznań, Zamek Kazimierzowski, kilka muzeów, Kopiec Tatarski z zapierającym dech w piersiach widokiem na miasto.
 
Pogórze Przemyskie: zamek w Dubiecku, cerkiew w Piątkowej, cerkiew w Uluczu, Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego, ruiny zamku Starzeńskich w Dąbrówce Starzeńskiej, pałac w Nozdrzcu, kolejka wąskotorowa Pogórzanin w Dynowie.
 
Odcinek Rzeszów – Łańcut: Rzeszów – rynek, Muzeum Dobranocek, Podziemna Trasa Turystyczna, zamek w Łańcucie, Powozownia, park ze  Storczykarnią, synagoga
 
Odcinek Krzeszów (miejscowość historyczna nad Sanem, festiwal Powidlaki) – Rudnik nad Sanem (Centrum Wikliniarstwa) – Ulanów (przystań flisacka, spływy tratwami, kościół flisacki św. Barbary).
 
więcej informacji na stronie http://greenvelo.pl/ 
postępy w pracach związanych z budową tras rowerowych można na bieżąco śledzić na interaktywnej mapie szlaku http://greenvelo.pl/pl/interaktywna_mapa_szlaku/
 
 
 
 
 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy