Demonstrator historycznej maszyny miotającej zajmie ponad 30 m2 przed Politechniką Rzeszowską i będzie miotać balonami z wodą niczym kamieniami podczas toczących się setki lat temu bitew. To jedna z wielu atrakcji „Rzeszowskiego Pikniku Nauki i Techniki – MOC Odkrywców”, który odbędzie się w sobotę 3 czerwca. W programie pokazy wysokich napięć i światła, widowiskowe pojedynki wojów i goście z odległej galaktyki. Warsztaty, wykłady, pokazy. Wszystko gratis.
„Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – MOC Odkrywców” to ponad 70 stanowisk i 360 osób zaangażowanych w przygotowanie interaktywnych prezentacji, eksperymentów, laboratoriów mobilnych i wystaw – popularyzujących wiedzę z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii, ale i … sztuki oraz nauk humanistycznych.
W Miasteczku Piknikowych, które w sobotę 3 czerwca postawione zostanie wokół głównego budynku V Politechniki Rzeszowskiej Pikniku od godz. 11.00 do 18.30 będzie można poznawać cztery główne strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki, Skwer Historii. W nich koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentować będą dorobek naukowy i popularnonaukowy, a uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki. Fascynujące wykłady ludzi nauki i pasjonatów i niektóre pokazy prezentowane będą w aulach i salach wykładowych. Tu warto zarejestrować się wcześniej na listę uczestników. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszystkie atrakcje są nieodpłatne.
Cztery strefy tematyczne
Najbardziej rozbudowany sektor tematyczny pikniku to Pasaż Techniki. Nie zabraknie tu niespodzianek dla sympatyków pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki.
Stoiska i laboratoria mobilne związane z telekomunikacją i informatyką przygotował Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy oraz Urząd Komunikacji Elektronicznej. Rozprawią się tu z mitami dotyczącymi mobilnych sieci komunikacyjnych i PEM. W wielkim mobilnym laboratorium przygotowano „sekcję zwłok”, która wyjaśni mechanizm działania anteny telekomunikacyjnej, a także wskaże czego w niej nie ma. Będzie można też obejrzeć oraz dotknąć „duchomierzy”.
Z kolei w Pasażu Kultury i Sztuki odbywać się będą interaktywne warsztaty – z malarstwem, rzeźbą, metaloplastyką, ceramiką i grafiką – Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie. Na spotkanie z bohaterami filmów animowanych zaprosi Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. Będzie też spotkanie z Japonią dzięki Fundacji Koi Koi.
W Skwerze Historii królować będzie Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego, dzięki któremu uczestnicy pikniku będą mogli przenieść się w czasy Grunwaldu i rozkwitu średniowiecza., przyjrzeć się strojom, wyposażeniu i broni z epoki. Udostępniony zostanie tor łuczniczy z replikami łuków dawnych, różnych typów i naciągów. A skoro już mowa o średniowieczu, warto przybyć na piknik, by zobaczyć i posłuchać jak działał trebusz – machina miotająca używana podczas bitew i oblężeń tak w średniowieczu, jak i czasach starożytnych.
Drewnianą demonstrację historycznej maszyny miotającej przygotowało Studenckie Koło Fizyki „Bozon” krakowskiego AGH. Konstrukcja zajmuje powierzchnię ponad 30 m kw., a jej ramię umożliwia miotanie pocisków na odległość 40 metrów. Na wyznaczonym bezpiecznym placu przy politechnice będzie ona ciskać balonami wypełnionymi wodą. W trakcie pokazu studenci będą omawiać, jak podstawowa fizyka i mechanika potrafią rozpędzić obiekt posiadający masę.
Drewniany demonstrator miotacza. Fot. Polimedia
Pokazy wysokich napięć
Podczas wiosennej edycji pikniku naukowego Odkrywców, pokazy wysokich napięć odbywają się w pomieszczeniu (nocny pokaz wielkiego transformatora Tesli to atrakcja jesiennej edycji). Pokazy podziwiać będzie można w sali wykładowej V7 budynku V Politechniki Rzeszowskiej. Tu także będzie okazja dotknąć plazmowych kul i rurowych lamp plazmowych.
Warto też skorzystać z okazji do spotkania z popularyzatorami nauki na wykładach. Prezentację „Kopernik nieznany! Kopernik nieoczywisty!” przygotował Pan Południk, czyli Mariusz Meus, przewodniczący Geodezyjnej Akcji Edukacyjnej, a na co dzień pracownik Zamku Królewskiego na Wawelu.
O godz. 17.00 w auli V1 odbędzie się finałowy pokaz popularnonaukowy „Powtórka ze światła” przygotowany przez duet Paweł Pasterz & Małgosia Wilczak. To jeden z tych wykładów, na które warto wcześniej się zarejestrować, aby zapewnić sobie miejsce w sali. W tym celu wystarczy wysłać email na adres: piknik@polimedia.pl.
Organizatorem pikniku MOC Odkrywców jest firma Polimedia. Główny partner merytoryczny: Politechnika Rzeszowska. Partner organizacyjny: Stowarzyszenie Ars Scientia.
MOC Odkrywców. Program
13.00 i 15.00, Aula V2 – Pokazy chemiczne Koła Naukowego Chemików Esprit
11.00–17.00, sala wykładowa V7 cyklicznie – Pokazy wysokich napięć Koło Naukowe MEGAVOLT & Teslacoil
11.30, 13.00, 15.00 i 16.30, sali V6 – Warsztaty fluorescencyjne dr Tomasza Książczyka – Molekularium
14.00, 16.00, sala V5 – Kopernik nieznany! Kopernik nieoczywisty! – prezentacja Mariusza Meusa, przewodniczącego Geodezyjnej Akcji Edukacyjnej – Honorowy Południk Krakowski
15.00 – prezentacja Polskiej Fundacji Lotniczej
holl budynku V – Wystawa i warsztaty. Experymentarium 3Z – Zobacz! Zbuduj! Zademonstruj! Stowarzyszenie Ars Scientia
17.00, aula V1 – Finałowy pokaz popularnonaukowy „Powtórka ze światła” – Paweł Pasterz & Małgosia Wilczak oraz Podsumowanie pierwszego etapu projektu „Experymentarium 3Z – warsztatowa edukacja naukowo-techniczna”, serii bezpłatnych zajęć dla uczniów z rzeszowskich i podkarpackich szkół – aula V1.