Reklama

Lifestyle

Miodobranie w pasiece MPWiK w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 05.06.2022
63994_miod
Share
Udostępnij
Trwa kolejne miodobranie w pasiece na terenie Zakładu Uzdatniania Wody MPWiK w Rzeszowie. –Zbierzemy około 60-70 litrów miodu z siedmiu uli – mówi Dariusz Łoza, pszczelarz opiekujący się pasieką. 
 
To już czwarte miodobranie w pierwszej rzeszowskiej miejskiej pasiece, którą Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji stworzyło na terenie Zakładu Uzdatniania Wody. Na blisko 25-hektarowym terenie zakładu pszczoły mają doskonałe warunki. Pasieka otoczona jest łąkami, na których zasiano rośliny miododajne. Kwitnie tam obecnie wielki łan gorczycy otoczony polem facelii.

Pasieka w Rzeszowie

 – Teraz kwitnie gorczyca, ale jeszcze niedawno cała okolica była usiana kwiatami mniszka lekarskiego. Nie kosiliśmy go aż do przekwitnienia żeby pszczoły miały pożytek – mówi Kazimierz Przerwanek, kierownik Zakładu Uzdatniania Wody.
 
Z czterech uli Dariusz Łoza zebrał około 40 litrów miodu. – Z siedmiu powinno był około 60-70 litrów. To dobry wynik, bo około 10 litrów od rodziny – mówi. I ten wynik udało się osiągnąć bo do końca poprzedniego tygodnia pszczelarz zebrał z sześciu uli ponad 60 litrów miodu. 
 
Pasieka liczy dziesięć rodzin. Dariusz Łoza wyjaśnia dlaczego miód będzie pobierał od siedmiu. 
 
– Siedem rodzin w doskonałej kondycji przetrwało zimę. Pozostałe trzy są osłabione. Konieczna była wymiana dwóch matek. Tym rodzinom dam czas na odbudowanie. Myślę, że w czerwcu będą w pełni sił i od nich pobierzemy miód jesienią – mówi pszczelarz. 
 
Docelowo w pasiece MPWiK zaplanowano 12 rodzin pszczelich. Jest dziesięć. Trzy z nich pochodzą z własnych tzw. odkładów z ubiegłego sezonu. W tym sezonie pszczele rodziny, które najlepiej przetrwały zimę wydały cztery kolejne odkłady. – Dwa z nich stworzą nowe rodziny w nowych ulach, a dwa pozostałe wykorzystam do wzmocnienia najsłabszych rodzin – tłumaczy Dariusz Łoza. 

Miód z pasieki w MPWiK w Rzeszowie

Pasieka Miejska na terenie MPWiK została oficjalnie otwarta 23 maja 2020 roku. To nie jedyna proekologiczna inicjatywa rzeszowskiego MPWiK. Dzięki wartym dziesiątki milionów inwestycjom, dofinansowywanym ze środków Unii Europejskiej, rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m. in. zmodernizowało proces uzdatniania wody, czyniąc jej parametry zbliżonymi do wody źródlanej oraz wybudowało nowoczesną suszarnię mechaniczną osadów ściekowych. Na bazie osuszonych osadów ściekowych spółka rozpoczęła produkcję Glebeksu Plus środka do ulepszania jakości gleby. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy