Intrygujące naukowe eksperymenty i pokazy, lego-roboty i modele rakiet kosmicznych, a nawet musical o Ignacym Łukasiewiczu wypełniają tegoroczny program Pikniku Nauki „Eksploracje”. Pierwsze związane z nim wydarzenia rozpoczynają się już we wtorek. Najważniejszy dzień to sobota, 21 maja – wtedy naukowcy i pasjonaci nauki rozłożą stoiska w al. Lubomirskich w Rzeszowie, nieopodal Zamku i Fontanny Multimedialnej oraz parkingu RARR S.A. W godz. 11-18 będzie można ciekawie spędzić tam czas z całą rodziną. Wstęp wolny.
To już kolejna edycja Pikniku Nauki „Eksploracje”, który popularyzuje naukę i technikę, a zarazem promuje powstające na Podkarpaciu Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Projekt budowy Centrum kończy się w tym roku, a w przyszłym planowane jest przygotowanie ekspozycji. Inwestycja wieńczy obchody Roku Łukasiewicza i będzie o niej mowa także podczas piknikowych wydarzeń. Poświęcono jej jedno ze stoisk.
Otwarcie „Eksploracji” nastąpi już we wtorek, w Wojewódzkim Domu Kultury, w którym o godz.10 zaplanowano debatę związaną z ochroną klimatu. Jej współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Ekoskop”.
W czwartek, również w WDK, o godz.19. będzie można zobaczyć widowisko „Łukasiewicz” przygotowane przez Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej. Musical powstał z okazji obchodzonego aktualnie Roku Łukasiewicza i 200. rocznicy jego urodzin. Na wydarzenie zaprasza Lidia Chalińska – dyrygent chóru. Wstęp jest bezpłatny.
Weekend rozpocznie Lotniczy Piątek na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej. W godz. 16.00-19.00, będzie tam można zobaczyć najnowocześniejsze laboratoria, symulatory samolotów i ciężarówki oraz marsjańskie łaziki.
Piknik obok Zamku Lubomirskich
Część główna „Eksploracji” – wielki naukowy piknik pod gołym niebem odbędzie się w sobotę. Stoiska rozstawione zostaną na pl. AK, ul. Szopena, al. Lubomirskich, parkingu RARR oraz w fosie Zamku Lubomirskich. Stowarzyszenie ExploRes, które jest głównym organziatorem pikniku zapowiada, że wszystkie dziedziny wiedzy oraz kultury zaprezentowane zostaną w formie pokazów, warsztatów i ekspozycji przygotowanych przez wystawców. Przygotowana zostanie również strefa Łukasiewicz – specjalna część miasteczka poświęcona obchodom Roku Ignacego Łukasiewicza.
– W strefie Łukasiewicza, w której prezentacje przygotowuje wiele firm i instytucji z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce na czele, będzie można zbudować replikę lampy naftowej i czako górnicze, uczestniczyć w pokazach chemicznych i dowiedzieć się więcej o historii przemysłu naftowego. Warsztaty geologiczne poprowadzi Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie, a tajniki chemii organicznej, powiązanej z przemysłem naftowym przybliżą studenci z Koła Naukowego „PRzeTwórcy” Politechniki Rzeszowskiej – wymienia Tomasz Michalski ze Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy „ExploRes” w Rzeszowie, które obok Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Rzeszowskiego i Stowarzyszenia Ekoskop jest organizatorem Eksploracji.
Zasady działania silnika ze spalaniem wewnętrznym, mechanicznego kalkulatora i pałeczek Napiera służących do mnożenia długich liczb zaprezentuje Narodowe Muzeum Techniki z Warszawy. Centrum Edukacji Lotniczej z Krakowa zapozna zwiedzających z fizyka latania, a najlepsi polscy modelarze z Młodzieżowej Akademii Umiejętności Technicznych „Leonardo” przy Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu – latające modele samolotów oraz rakiet kosmicznych. W budynku RARR zaproszą oni do mobilnego planetarium.
Podczas pikniku będzie też okazja dowiedzieć się więcej o monitoringu zanieczyszczeń powietrza, obejrzeć pokazy mikrobiologiczne i biochemiczne przygotowane przez Instytut Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz firmę Metkom. Bliskie przyjrzenie się owadom proponuje Nadleśnictwo Tuszyma.
– Popularyzowania nauki podejmą się także młodzi z sześciu kół Klubu Młodych Odkrywców – dodaje Tomasz Michalski i zdradza, że będzie również okazja do porozmawiania z japońskim native speakerem, potrenowania kaligrafii tuszem na ryżowym papierze (Fundacja Koi Koi) oraz zapoznania się z różnym alfabetami (to już za sprawą poliglotów z Koła Naukowego „Lingwiści” na UR).
Goście z Ukrainy
Ukłonem wobec gości z Ukrainy, których przebywa w Rzeszowie tak wielu, organizatorzy „Eksploracji” nie tylko udostępniają program wydarzenia w języku ukraińskim, ale także zaprosili popularyzatorów nauki z Ukrainy. – Przyjadą do nas przedstawicielki Małej Akademii Nauk Ukrainy i ich pokazy będzie można podziwiać na scenie pikniku – zapowiada Tomasz Michalski.
Tych, którzy rozsmakują się w zgłębianiu nauki, zaprasza na koniec w niedzielę, 11.00-15.00 Uniwersytet Rzeszowski. Katedra Nauk MorfologicznychInstytutu Nauk Medycznych UR, przy ul. Leszka Czarnego 4, przygotowała wykłady i pokazy związane ze zdrowiem człowieka, zwiedzanie pomieszczeń zakładu oraz pokazy jego wyposażenia i pomocy naukowych.