Reklama

Lifestyle

Darmowe zwiedzanie w języku ukraińskim w Kolbuszowej

Alina Bosak
Dodano: 21.03.2022
61331_kolbuszowa
Share
Udostępnij
Chcąc włączyć się w rzekę wsparcia dla uchodźców z Ukrainy, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zaprasza na zwiedzanie w języku ukraińskim. W każdy poniedziałek, o godz. 13 przewodnik oprowadzi chętnych po skansenie za darmo.  
 
– Wspieramy tych, którzy przybyli do naszego regionu, uciekając przed wojną na Ukrainie. W każdy poniedziałek marca o godz. 13.00 zapraszamy na zwiedzanie w języku ukraińskim. Będzie to dwugodzinny spacer przez wieś lasowiacką i rzeszowską – informuje Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
 
Oferta obejmuje marzec, ale wobec przedłużającej się wojny na Ukrainie, skansen może ją kontynuować także w kwietniu. 
 
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Fot. Tadeusz Poźniak 
 
Usytuowany na niemal 30 ha park etnograficzny jest szczególnie przyjemnym miejsce do zwiedzania z nastaniem wiosny. Wokół położonego w  centralnej części stawu spaceruje się między urokliwymi zabudowaniami wsi z przełomu XIX i XX wieku, prezentującymi kulturę mieszkańców północnej części województwa podkarpackiego – Lasowiaków i Rzeszowiaków. 
 
Można tu zapatrzeć na wiatraki, wejść do kuźni i kościoła. Pozaglądać do chłopskich chat i dworu. Znajduje się tu w sumie ok. 80 obiektów dużej i małej architektury drewnianej:  chałupy, stajnie, obory, chlewy, kurniki, stodoły, spichlerze, maneż, bróg, budynki przemysłów wiejskich, jak młyn wodny, wspomniane już wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia, wreszcie budynki użyteczności publicznej – szkoła, karczma i remiza strażacka, a także okazały kościół pw. św. Marka Ewangelisty. Do najstarszych obiektów należą m.in.: dwór z Brzezin z 1753 r., spichlerz dworski z Bidzin z 1784 r., chałupa z Markowej z 1804 r. oraz kościół z Mielca-Rzochowa postawiony w 1843 r.
 
Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Fot. Tadeusz Poźniak 
 
Przy budynkach wiosennie zielenią się ogródki, sady i pasieki. W niektórych obejściach hodowane są zwierzęta. Jak zapewnia na swoich stronach zapewnia Muzeum, większość wnętrz mieszkalnych i gospodarczych urządzono sprzętami właściwymi dla danego miejsca i czasu, które jednocześnie opowiadają o codziennych zajęciach domowych.  Np. w chałupie Kielarów z Markowej zaaranżowane jest pieczenie chleba, pracę rzeźbiarza i lutnika pokazano w chałupie z Jeziórka, szewca – w chałupie z Żołyni Dolnej, tkacza – w chałupie z Woli Zarczyckiej, zabawkarza – w chałupie z Brzózy Stadnickiej, a przygotowania do wigilii zaaranżowano w chałupie Szylarów z Markowej. Zobrazowaniem życia społecznego dawnej wsi jest urządzone w chałupie z Budziwoja mieszkanie działacza i polityka ludowego Jana Sobka z Handzlówki.

Zainteresowani zwiedzaniem mogą dzwonić pod numer 669 001 223 lub pisać na adres recepcja@muzeumkolbuszowa.pl.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy