Reklama

Lifestyle

Oko na miasto! Śladem postaci dawnego Rzeszowa

Aneta Gieroń
Dodano: 29.08.2023
Portret Heleny Modrzejewskiej autorstwa Tadeusza Ajdukiewicza, 1880. Foto: Wikimedia Commons
Portret Heleny Modrzejewskiej autorstwa Tadeusza Ajdukiewicza, 1880. Foto: Wikimedia Commons
Share
Udostępnij

Za tydzień w czwartek, 7 września od godz. 17.00 do 19.00 kolejny spacer „Oko na miasto. Ludzie i miejsca. Śladem ciekawych postaci dawnego Rzeszowa” organizowany przez Rzeszowskie Piwnice, a który poprowadzi Szymon Jakubowski, znany dziennikarz, regionalista, publicysta historyczny, wydawca „Podkarpackiej Historii”.

To będzie wyjątkowy spacer, nieoczywisty, bo śladami rzeszowskich mediów i bohaterów przedwojennej i powojennej prasy.

– Spacer rozpoczniemy przed Zamkiem Lubomirskich w Rzeszowie – zapowiada Szymon Jakubowski. – A to oznacza, że na pewno będzie opowieść o Stefanie Maciejewskim, pierwszym cywilnym kacie II Rzeczpospolitej Polskiej, który swój pierwszy wyrok śmierci wykonał właśnie w Rzeszowie na Marcinie Panku z Moszczenicy.Maciejewski ciągu 5 lat swojej pracy wraz z 2 pomocnikami wykonał wyroki na ok. 100 skazańcach.

Dłuższy postój zapowiada się też na ulicy Zamkowej, gdzie w nieistniejącej już dziś kamienicy od stycznia 1883 roku ukazywały się pierwsze w Rzeszowie gazety. Dwutygodniki: „Przegląd Rzeszowski” i „Kurier Rzeszowski” wydawane przez drukarza Jana Andrzeja Pelara. 

– Wielkie znaczenie dla Rzeszowa ma też Pałacyk Lubomirskich i rodzina Nieciów, która była jego właścicielem w pierwszych dekadach XX wieku. W tym pałacyku urodził się Jerzy Grotowski, jeden z największych reformatorów teatru XX wieku, a jeden z Nieciów był dziennikarzem, który wiele artykułów poświęcił dziejom Rzeszowa – dodaje Jakubowski.

Znane miejsca i ludzie z Rzeszowa

Spacer przewiduje przejście bardzo dobrze znaną trasą, uliczkami w samym centrum Rzeszowa, ale idea przejścia jest jednak taka, że do każdego z przystanków dopasowana będzie osobna narracja, bogata nie tyle o same fakty historyczne, co też w ciekawostki, które nieczęsto spotykane są w materiałach regionalistycznych. Opowieści snute przez Szymona Jakubowskiego poświęcone będą osobom,  które niegdyś stanowiły społeczeństwo Rzeszowa, były częścią jego kolorytu kulturowego, niekiedy charakteryzujące się wyjątkowością i specyficznością.

Tym bardziej warto przypomnieć, że na przełomie 1861 i 1862 roku gościła w Rzeszowie Helena Modrzejewska, wybitna polska aktorka. Występowała tutaj wraz z trupą teatralną Nowosądeckiego Towarzystwa Artystów Sceny Narodowej.

Artyści grali i najpewniej też mieszkali w Luftmaszynie – dzisiaj to kamienica u zbiegu ulicy Kościuszki i Słowackiego.

Młodziutka Helena 3 miesiące spędziła w Rzeszowie i podbiła serca rzeszowskiej młodzieży, bo jak głosiła plotka, mieli jej znosić tulipany z całego miasta. W środku zimy mało to było prawdopodobne, ale pewne jest, że aplauz musiała wzbudzać ogromny, bo występy zaplanowane na dwa tygodnie przedłużyły się do 3 miesięcy. A takich ciekawostek już za tydzień na spacerze z Szymonem Jakubowskim będzie więcej.

Oko na miasto Europejski Rzeszów – spacery dziejami miasta. Zadanie jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. 

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy