Reklama

Lifestyle

Kardiologia po remoncie w szpitalu MSWiA w Rzeszowie

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 27.12.2024
Oddział kardiologiczny w szpitalu MSWiA w Rzeszowie. Fot. Archiwum szpitala MSWiA w Rzeszowie
Oddział kardiologiczny w szpitalu MSWiA w Rzeszowie. Fot. Archiwum szpitala MSWiA w Rzeszowie
Share
Udostępnij

Ponad milion zł kosztowała modernizacja oddziału kardiologicznego w szpitalu MSWiA w Rzeszowie. Pieniądze wyłożyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kardiologia w 2013 r. została wydzielona z Pododdziału Kardiologii działającego w strukturze Oddziału Chorób Wewnętrznych. Mieści się w starszym skrzydle szpitala MSWiA. Obecnie liczy 38 łóżek, w tym 8 na Sali Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego. Pełni całodobowe dyżury przez wszystkie dni tygodnia. W ubiegłym roku na oddziale hospitalizowano ponad 3700 chorych, w tym roku liczba pacjentów przekroczyła 3800. Większa część oddziału ma możliwość całodobowego monitorowania pacjentów.

Otwarcie po remoncie oddziału kardiologicznego w szpitalu MSWiA w Rzeszowie. Fot. Archiwum szpitala MSWiA w Rzeszowie

– Sala Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego została sklimatyzowana i poszerzona, dzięki temu poprawi się komfort pacjentów, ale też warunki pracy dla personelu medycznego. Większa przestrzeń przy łóżku chorego umożliwia lepszy dostęp i łatwiejsze zastosowanie przez personel lekarski urządzeń ratujących życie. Odnowiono i doposażono także pracownie i gabinety, które poprawią warunki pracy i pozwolą na jeszcze lepszą i szybszą diagnostykę pacjentów – mówi prof. Krzysztof Gutkowski, dyrektor szpitala MSWiA w Rzeszowie.

Oddział może diagnozować i leczyć chorych ze schorzeniami kardiologicznymi w pełnym zakresie. Posiada: 

  • Pracownię Radiologii Zabiegowej i salę hybrydową (mają najwyższy certyfikat klasy C Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego).
  • Pracownię Echokardiografii (także z certyfikatem klasy C).
  • Pracownię Elektrofizjologii i Elektroterapii.

– Oddział kształci przyszłych specjalistów w dziedzinie kardiologii. Aktualnie dostępnych jest 13 miejsc specjalizacyjnych z zakresu kardiologii. Rezydenci na egzaminie specjalizacyjnym uzyskują bardzo dobre wyniki i zajmują czołowe miejsca w skali kraju. Szpital prowadzi zajęcia ze studentami kierunku lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego, staże z zakresu kardiologii niezbędne w trakcie realizacji programów specjalizacji z innych dziedzin medycyny, jak również studenckie praktyki wakacyjne –wylicza dr n. med. Andrzej Curzytek, kierownik oddziału.

W szpitalu od początku grudnia działa  nowoczesna Pracownia Rezonansu Magnetycznego

– Dlatego bardzo zależy mi na jego rozwoju i kolejnych inwestycjach. W szpitalu od początku grudnia działa  nowoczesna Pracownia Rezonansu Magnetycznego, której stworzenie  kosztowało 8,5 mln zł. Zakup nowoczesnego urządzenia wykorzystującego sztuczną inteligencję oraz adaptację pomieszczeń w całości sfinansowało MSWiA. Dzięki tej inwestycji szpital uruchomił zakład diagnostyki obrazowej –dodaje Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy