Reklama

Lifestyle

Na wzgórzach Zalesia będzie park dendrologiczny

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 23.07.2023
Fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa
Fot. Adam Lampart/Urząd Miasta Rzeszowa
Share
Udostępnij

We wschodniej części Rzeszowa, w Zalesiu, na terenach, do których prowadzi ulica Spacerowa, powstanie park.

Miasto na Zalesiu ma już ok. 4 hektarów terenu. Będą one systematycznie powiększane. Niedługo, w wyniku zamiany działek z prywatnym właścicielem, przybędzie dodatkowy hektar. Tereny znajdują się w rejonie ulicy Spacerowej i budynków mieszkalnych. – Rzeszowianie, którzy tam mieszkają wskazywali, że stworzenie zielonych terenów rekreacyjnych na wzgórzach Zalesia jest bardzo potrzebne.

– Przed laty istniały takie plany. Teraz powracamy do tworzenia w tym miejscu ogrodu botanicznego – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Ogród będzie składał się z kilku elementów. Pierwszym z nich będzie park dendrologiczny.

Park dendrologiczny w Rzeszowie

Działki, na których tworzony będzie park to nieużytkowany obszar porośnięty drzewami i krzewami. Niewielką jego powierzchnię stanowią łąki. Teren jest świetną lokalizacją dla parku dendrologicznego. Położony w obrębie Pogórza Dynowskiego, na granicy dwóch dużych jednostek geograficznych: Pogórza Środkowobeskidzkiego Karpaty i Kotliny Sandomierskiej. Bardzo interesujące miejsce z przyrodniczego punktu widzenia, m.in. ze względu na obecność gatunków górskich i niżowych.

– Teren posiada bogatą i urozmaiconą rzeźbę w postaci wzniesień i obniżeń. Może pełnić funkcje krajobrazowe i posiada duży potencjał rekreacyjny oraz turystyczny. Charakterystyczna rzeźba pozwoli na wyznaczenie punktów widokowych na panoramę miasta oraz punktów obserwacyjnych charakterystycznych zbiorowisk roślinnych – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Dodatkowo na terenie, na którym powstanie park, występuje wiele różnorodnych stanowisk przyrodniczych oraz siedlisk. – Znajdują się one blisko siebie, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, co było kolejnym argumentem za utworzeniem na wzgórzach osiedla Zalesie parku dendrologicznego – dodaje dyrektor zarządu zieleni.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy