Reklama

Lifestyle

Kolejką z parowozem z Przeworska. Do niedzieli!

Alina Bosak
Dodano: 16.08.2023
Fot. Tomasz Chrobak/kolejka-pogorzanin.pl
Fot. Tomasz Chrobak/kolejka-pogorzanin.pl
Share
Udostępnij

Do niedzieli 20 sierpnia można przejechać się kolejką wąskotorową prowadzoną przez dymiącą lokomotywę. Zabytkowy parowóz powiat przeworski wypożyczył z Wielkopolski i udostępnił turystom na 18-kilometrowej trasie z Przeworska do Łopuszki Wielkiej.

To może być podróż nie tylko do Łopuszki, ale i w czasie! Przeworska Kolejka Wąskotorowa zaprasza na wyprawę składem, który prowadzi dymiąca lokomotywa.

Dzięki współpracy ze Średzką Koleją Powiatową (czynna kolej wąskotorowa w Wielkopolsce) powiatowi przeworskiemu udało się wypożyczyć parowóz Px48-1920, jaki jeździł na tej trasie w latach 1964-67.  To właśnie takie, dymiące lokomotywy fascynowały kiedyś nie tylko dzieci, ale i dorosłych wędrujących na dworce czasem tylko po to, by zobaczyć, jak sapiące, napędzane węglem maszyny ruszają w drogę.

Parowóz będzie jeździł do 20 sierpnia

Zabytkowy parowóz z 1955 roku stacjonuje na co dzień na Średzkiej Kolei Powiatowej w Środzie Wielkopolskiej. Został niedawno wyremontowany i porusza się z prędkością 35 km na godzinę.

Parowóz wypożyczony został do Przeworska na dwa tygodnie. Do 20 sierpnia, codziennie o godz. 10.00 można wybrać się nim w podróż Pogórzaninem z Przeworska do Łopuszki Wielkiej i przez 18 kilometrów wczuć się w klimat dawnych kolejowych wypraw. W pięciu wagonach mieści się 150 pasażerów – można zabrać rower, bo jest też wagon przystosowano do ich przewozu.

Przeworska Kolejka Wąskotorowa

Aby przejechać się Pogórzaninem do Łopuszki Wielkiej można rozpocząć podróż na stacji początkowej w Przeworsku albo wsiąść w Urzejowicach, Kańczudze lub Łopuszce Małej. Bilet normalny na całą trasę kosztuje 35 zł, ulgowy – 20 zł, dzieci do lat 3 podróżują za darmo.

Warto dodać, że atrakcją na trasie jest nowy budynek Stacja Kańczuga, który został uroczyście otwarty w niedzielę 13 sierpnia.

Przeworska wąskotorówka z elektrowozem niezmiennie kursuje także do Dynowa. Przeworska Kolejka Wąskotorowa jeździ na trasie liczącej 46 kilometrów i jest najdłuższą czynną wąskotorówką w Polsce. Uruchomiona została niemal 120 lat temu – w 1904 roku. Służyła do przewozu towarów. Obecnie jest dostępna dla turystów w sezonie wakacyjnym.

Rozkłady jazdy i zakup biletów na stronie Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy