Do niedzieli 20 sierpnia można przejechać się kolejką wąskotorową prowadzoną przez dymiącą lokomotywę. Zabytkowy parowóz powiat przeworski wypożyczył z Wielkopolski i udostępnił turystom na 18-kilometrowej trasie z Przeworska do Łopuszki Wielkiej.
To może być podróż nie tylko do Łopuszki, ale i w czasie! Przeworska Kolejka Wąskotorowa zaprasza na wyprawę składem, który prowadzi dymiąca lokomotywa.
Dzięki współpracy ze Średzką Koleją Powiatową (czynna kolej wąskotorowa w Wielkopolsce) powiatowi przeworskiemu udało się wypożyczyć parowóz Px48-1920, jaki jeździł na tej trasie w latach 1964-67. To właśnie takie, dymiące lokomotywy fascynowały kiedyś nie tylko dzieci, ale i dorosłych wędrujących na dworce czasem tylko po to, by zobaczyć, jak sapiące, napędzane węglem maszyny ruszają w drogę.
Parowóz będzie jeździł do 20 sierpnia
Zabytkowy parowóz z 1955 roku stacjonuje na co dzień na Średzkiej Kolei Powiatowej w Środzie Wielkopolskiej. Został niedawno wyremontowany i porusza się z prędkością 35 km na godzinę.
Parowóz wypożyczony został do Przeworska na dwa tygodnie. Do 20 sierpnia, codziennie o godz. 10.00 można wybrać się nim w podróż Pogórzaninem z Przeworska do Łopuszki Wielkiej i przez 18 kilometrów wczuć się w klimat dawnych kolejowych wypraw. W pięciu wagonach mieści się 150 pasażerów – można zabrać rower, bo jest też wagon przystosowano do ich przewozu.
Przeworska Kolejka Wąskotorowa
Aby przejechać się Pogórzaninem do Łopuszki Wielkiej można rozpocząć podróż na stacji początkowej w Przeworsku albo wsiąść w Urzejowicach, Kańczudze lub Łopuszce Małej. Bilet normalny na całą trasę kosztuje 35 zł, ulgowy – 20 zł, dzieci do lat 3 podróżują za darmo.
Warto dodać, że atrakcją na trasie jest nowy budynek Stacja Kańczuga, który został uroczyście otwarty w niedzielę 13 sierpnia.
Przeworska wąskotorówka z elektrowozem niezmiennie kursuje także do Dynowa. Przeworska Kolejka Wąskotorowa jeździ na trasie liczącej 46 kilometrów i jest najdłuższą czynną wąskotorówką w Polsce. Uruchomiona została niemal 120 lat temu – w 1904 roku. Służyła do przewozu towarów. Obecnie jest dostępna dla turystów w sezonie wakacyjnym.
Rozkłady jazdy i zakup biletów na stronie Przeworskiej Kolejki Wąskotorowej.