W niedzielę, 4 sierpnia o godz. 16. 00 spotkanie z Ewą Ewart, dziennikarką, reżyserką i producentką filmów dokumentalnych w ramach Letnich Ogrodów Literackich organizowanych przez Wojewódzką i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Wstęp na spotkanie w Ogrodach Bernardyńskich jest bezpłatny. W przypadku deszczu rozmowa odbędzie się w budynku Biblioteki przy ul. Sokoła 13.
Ewa Ewart jest autorką książek „Rozmowy ze śmiercią” oraz „Widziałam”. W swoich publikacjach dziennikarka i wielokrotnie nagradzana reżyserka filmów dokumentalnych, porusza bardzo trudne tematy, odsłania kulisy powstawania jej filmów.
Najważniejsze filmy Ewy Ewart
Prace Ewy Ewart ujawniły nowe informacje o korupcji w Rosji Borysa Jelcyna, tajnych więzieniach w Korei Północnej, wojnie domowej w Kolumbii czy tajnym programie CIA ekstradycji w trybie nadzwyczajnym osób podejrzanych o terroryzm. Filmy Ewy Ewart opowiadają o najbardziej pamiętnych wydarzeniach, jak chociażby akt terrorystyczny w Biesłanie, podczas którego zginęło 170 dzieci. Pięć lat później ukazał się dokument o traumie, jaką wciąż odczuwały dzieci, które przeżyły nieludzki zamach.
Dokumentalistka studiowała iberystykę, potem przez lata pracowała w Waszyngtonie, Moskwie i Londynie. Była w Czeczenii, w Kolumbii, poznała smak życia korespondentki wojennej. Uważa, że wojna jest najgłupszym sposobem rozwiązywania konfliktu i dziś nie chce już narażać życia.
Praca w Wielkiej Brytanii dla stacji BBC
Ewa Ewart, rocznik 1956. Przez lata pracowała w Wielkiej Brytanii dla stacji BBC. Od kilku lat współpracuje ze stacjami TVN24, TVN24 BIS jako prezenterka pasma filmów dokumentalnych o tematyce zagranicznej. Jej dokumenty były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane. W filmografii Ewy Ewart znalazły się dokumenty: “Doświadczenie niekonieczne” (2000), “Dzieci Biesłanu” (2005) oraz “Dzieci Biesłanu. Pięć lat później” (2009), “My, Naród” (2019), “Do ostatniej kropli” (2023) i wiele innych. Odznaczona “Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka”.