Reklama

Kultura

Warhol, Picasso, Banksy od soboty w BWA w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 18.01.2024
Steve Kaufman, Marilyn Monroe. Fot. Materiały prasowe
Steve Kaufman, Marilyn Monroe. Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

52 prace sygnowane 20 nazwiskami najsłynniejszych artystów XX i XXI wieku: Picassa, Légera, Chagalla, Miró, Dalego, Warhola, Lichtensteina, Basquiata, Banksy’ego – można od soboty oglądać na wystawie „Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich” w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. Wystawa potrwa od 20 stycznia do 19 maja.

Wystawa zatytułowana „Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich” prezentuje zarówno dzieła sztuki artystów zaliczanych do kanonu historii sztuki XX i XXI wieku, jak i wybory kolekcjonerskie Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego, twórcy i właściciela kolekcji.

To pokaz fascynującej różnorodności dokonań artystów XX i XXI wieku, którzy z jednej strony proponowali radykalne eksperymenty artystyczne, z drugiej zaś nawiązywali dialog z tradycyjnymi toposami kultury europejskiej.

Czołówka światowej awangardy w BWA w Rzeszowie

Wszystkie prace prezentowane na wystawie powstały po I wojnie światowej i wiążą się z czołówką światowej awangardy. Przez 4 miesiące będzie można oglądać w Rzeszowie znakomite prace wybitnych przedstawicieli światowej awangardy, zaczynając od klasyków (Dali, Miró, czy Picasso), poprzez przedstawicieli ugrupowania CoBrA (Alechinsky, Appel czy Corneille), a skończywszy na artystach związanych z amerykańskim pop-artem i europejskim street artem (Warhol, Lichtenstein oraz Banksy).

Choć sztuka współczesna nie kojarzy się z rodami arystokratycznymi, od wieków była przez nie kolekcjonowana. Poszczególni członkowie rodu książąt Lubomirskich kupowali dzieła artystów im współczesnych. Tak jak wielu w historii rodziny, książę Jan Lubomirski-Lanckoroński jest w posiadaniu wyjątkowej kolekcji, w której skład wchodzą obrazy olejne, rysunki, litografie, serigrafie, akwarele, meble i inne dzieła sztuki od czasów renesansu do współczesności. Od Rubensa i Rembrandta, przez Malczewskiego i Kirkeby’ego, aż po Dalego i Banksy’ego. Część z znalazła się na wystawie „Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich”. Zbiory Lubomirskich rozbudowywane są od wieków, współcześnie z pasji kolekcjonerskiej księcia Jana Lubomirskiego-Lanckorońskiego.

Kuratorem wystawy jest Piotr Rędziniak, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.

Na wystawie pokazane zostaną 52 dzieła 20 artystów: Pierre ALECHINSKY, Karel APPEL, Per ARNOLDI, BANKSY, Jean-Michael BASQUIAT, George BRAQUE, Mark CHAGALL, CORNEILLE, Salvador DALI, Keith HARRING, Damien HIRST, Steve KAUFMAN, LE CORBUSIER, Fernand LEGER, Blek LE RAT, Roy LICHTENSTEIN, Joan MIRO, Pablo PICASSO, Andy WARHOL i Victor VASARELY

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy