Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury odbędzie się już po raz czternasty. Tegoroczna edycja największego na Podkarpaciu interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego to ponad 40 wydarzeń artystycznych, w tym piątkowy Koncert Główny w Parku Sybiraków z kolektywami gwiazd z Polski i zagranicy.
Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem – „MOVE TO CHANGE”, czyli dążenie do mobilizowania społeczności lokalnej, artystów i twórców do zmiany perspektyw, otwarcia się na nowe szanse i możliwości, na myślenie poza utartymi schematami.
WK ESK 2024 – Koncert Główny
W nawiązaniu do „MOVE TO CHANGE” tematem przewodnim tegorocznego Koncertu Głównego są „Przemiany zmiany” – tworząc koncert kolektywny artyści zdobywają się na przemianę, wewnętrzną i zewnętrzną. Ustępują miejsca w swej przestrzeni twórczej drugiemu artyście, żeby mogło powstać nowe dzieło.
Koncert Główny odbędzie się 21 czerwca w Parku Sybiraków. Wydarzenie rozpocznie Koncert Otwarcia, podczas którego usłyszymy Kathię – artystkę młodego pokolenia, której zdjęcie zawisło jesienią na Times Square w Nowym Yorku, a w styczniu 2024 została nominowana do nagrody „Bestsellery Empiku” w kategorii Odkrycie.
Koncert Główny to tzw. kolektywy, czyli niecodzienne duety polskich gwiazd z zagranicznymi artystami z udziałem: L.U.C. & Rebel Babel Ensemble/Antytila, Tomasz Makowiecki/ Lubomyr Melnyk, Kasia Lins /Palina oraz Paweł Domagała/ Gizmo Varillas.
Wspólne kibicowanie na meczu Polska-Austria
Przed Koncertem Głównym Park Sybiraków przemieni się w największą w Rzeszowie strefę kibica – będzie wspólne oglądanie transmisji meczu Polska – Austria. Będzie to dla WK ESK powrót do źródeł, gdyż idea organizacji festiwalu zrodziła się przy okazji przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.
Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury to też kilkadziesiąt wydarzeń w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich i innych przestrzeniach Rzeszowa. Angażujący wielu artystów i liczne instytucje kultury, prezentujących różnorodne dziedziny sztuki, w tym: muzykę, taniec, sztukę wizualną, teatr, strefę dzieci, strefę chill. Nie zabraknie stałych punktów festiwalu takich jak Electro East, podczas którego usłyszymy Tonkę, Ars Latrans Orchestra Noir i Rosalie, czy Art Celebration, dedykowanego twórczości Zbigniewa Jakubka, który przez 11 lat współtworzył projekt, będąc jednocześnie wybitną i zasłużoną postacią dla polskiej sceny muzycznej.
Pozostałe wydarzenia festiwalowe to m. in.: Bitwa o Wschód – Dance Contest: Breaking, silent disco, audio-wizualna wystawa ESKapada, projekt artystyczno-społeczny Istota Zmian oraz Głosy Wschodu- koncert z harfą laserową.
Panel dyskusyjny „Move to Change”
Ważnym punktem programu będzie panel dyskusyjny pn. „Move to Change”, który odbędzie się w sobotę 22 czerwca o godz. 10:30 w Kinie Zorza. Debata poświęcona będzie temu, jak zmienił się i nadal zmienia krajobraz kulturalny miast, które przystąpiły do rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Będzie też efekt ESK – czyli co rzeszowskie władze, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, artyści i pracownicy kultury zmienili w swoim myśleniu i działaniu za sprawą aplikacji o tytuł ESK’2029. Trzecia część panelu poświęcona zostanie tematowi mobilności artysty – szeroko rozumiana mobilność to jedna z priorytetowych wartości Unii Europejskiej, to także nieodłączny element pracy twórców i osób zawodowo związanych z kulturą – czy to w celach zawodowych, edukacyjnych, naukowych, koprodukcyjnych, czy też w celu uczestnictwa w programach rezydencji lub wymiany.
Wszystkie wydarzenia w ramach Europejskiego Stadionu Kultury są bezpłatne.