Reklama

Kultura

W tym tygodniu w Rzeszowie Europejski Stadion Kultury

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 17.06.2024
Kathia. Fot. Materiały prasowe
Kathia. Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij

Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury odbędzie się już po raz czternasty. Tegoroczna edycja największego na Podkarpaciu interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego to ponad 40 wydarzeń artystycznych, w tym piątkowy Koncert Główny w Parku Sybiraków z kolektywami gwiazd z Polski i zagranicy.

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem – „MOVE TO CHANGE”, czyli dążenie do mobilizowania społeczności lokalnej, artystów i twórców do zmiany perspektyw, otwarcia się na nowe szanse i możliwości, na myślenie poza utartymi schematami.

WK ESK 2024 – Koncert Główny  

W nawiązaniu do „MOVE TO CHANGE” tematem przewodnim tegorocznego Koncertu Głównego są „Przemiany zmiany” – tworząc koncert kolektywny artyści zdobywają się na przemianę, wewnętrzną i zewnętrzną. Ustępują miejsca w swej przestrzeni twórczej drugiemu artyście, żeby mogło powstać nowe dzieło.

Koncert Główny odbędzie się 21 czerwca w Parku Sybiraków. Wydarzenie rozpocznie Koncert Otwarcia, podczas którego usłyszymy Kathię – artystkę młodego pokolenia, której zdjęcie zawisło jesienią na Times Square w Nowym Yorku, a w styczniu 2024 została nominowana do nagrody „Bestsellery Empiku” w kategorii Odkrycie.

Koncert Główny to tzw. kolektywy, czyli niecodzienne duety polskich gwiazd z zagranicznymi artystami z udziałem: L.U.C. & Rebel Babel Ensemble/Antytila, Tomasz Makowiecki/ Lubomyr Melnyk, Kasia Lins /Palina oraz Paweł Domagała/ Gizmo Varillas.

Wspólne kibicowanie na meczu Polska-Austria

Przed Koncertem Głównym Park Sybiraków przemieni się w największą w Rzeszowie strefę kibica – będzie wspólne oglądanie transmisji meczu Polska – Austria. Będzie to dla WK ESK powrót do źródeł, gdyż idea organizacji festiwalu zrodziła się przy okazji przygotowań do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury to też kilkadziesiąt wydarzeń w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich i innych przestrzeniach Rzeszowa. Angażujący wielu artystów i liczne instytucje kultury, prezentujących różnorodne dziedziny sztuki, w tym: muzykę, taniec, sztukę wizualną, teatr, strefę dzieci, strefę chill. Nie zabraknie stałych punktów festiwalu takich jak Electro East, podczas którego usłyszymy Tonkę, Ars Latrans Orchestra Noir i Rosalie, czy Art Celebration, dedykowanego twórczości Zbigniewa Jakubka, który przez 11 lat współtworzył projekt, będąc jednocześnie wybitną i zasłużoną postacią dla polskiej sceny muzycznej.

Pozostałe wydarzenia festiwalowe to m. in.: Bitwa o Wschód – Dance Contest: Breaking, silent disco, audio-wizualna wystawa ESKapada, projekt artystyczno-społeczny Istota Zmian oraz Głosy Wschodu- koncert z harfą laserową.

Panel dyskusyjny „Move to Change”

Ważnym punktem programu będzie panel dyskusyjny pn. „Move to Change”, który odbędzie się w sobotę 22 czerwca o godz. 10:30 w Kinie Zorza. Debata poświęcona będzie temu, jak zmienił się i nadal zmienia krajobraz kulturalny miast, które przystąpiły do rywalizacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Będzie też efekt ESK – czyli co rzeszowskie władze, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, artyści i pracownicy kultury zmienili w swoim myśleniu i działaniu za sprawą aplikacji o tytuł ESK’2029. Trzecia część panelu poświęcona zostanie tematowi mobilności artysty – szeroko rozumiana mobilność to jedna z priorytetowych wartości Unii Europejskiej, to także nieodłączny element pracy twórców i osób zawodowo związanych z kulturą – czy to w celach zawodowych, edukacyjnych, naukowych, koprodukcyjnych, czy też w celu uczestnictwa w programach rezydencji lub wymiany.

Wszystkie wydarzenia w ramach Europejskiego Stadionu Kultury są bezpłatne.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy