Reklama

Kultura

“Kamerdyner” Bajona na filmowym wtorku z IPN w Zorzy. Bilety gratis

Alina Bosak
Dodano: 02.09.2019
46995_kamerdyne
Share
Udostępnij
Wielka rodzinna saga, z romansem i historią Kaszub w tle. Urzekający zdjęciami dramat kostiumowy „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona okrzyknięto najambitniejszym polskim filmem ostatnich lat. Premiera odbyła się w 2018 roku, a już 10 września film będzie można zobaczyć w kinie „Zorza” w ramach „Filmowych wtorków z IPN”. Bezpłatne bilety można odbierać już od 3 września, od godz. 13. W siedzibie rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Oddział, który jest organizatorem cyklu.
 
Po wakacyjnej przerwie Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie znów zaprasza na cykl bezpłatnych pokazów filmowych pod nazwą „Filmowe wtorki z IPN w kinie Zorza”. Wrześniowy seans to prawdziwa gratka dla wielbicieli nakręconych  rozmachem wielbicieli epickich opowieści. „Kamerdyner” Filipa Bajona właśnie do takich filmów należy. 
 
Akcja rozgrywa się w latach 1900-1945. Przedstawia historię pruskiego rodu von Krauss, mieszkującego w okolicy Pucka, i miłości pomiędzy kaszubskim chłopcem Mateuszem, a niemiecką arystokratką Maritą. 
 
Scenariusz ukazuje powikłane losy trzech nacji zamieszkujących dawne polsko-niemieckie pogranicze na północnych Kaszubach, na którym linia granicy wytyczonej w Wersalu po I wojnie światowej podzieliła nie tylko ziemię, lecz także ludzi: Niemców, Kaszubów, Polaków, będąc przyczyną waśni, a często nienawiści. 
 
Scenariusz przebiega przez cztery dekady ukazując skomplikowane postawy i wybory, których mieszkający tu ludzie musieli dokonywać. Pruska antypolskość walczyła z kaszubskim patriotyzmem,  co w 1939 roku zakończyło się masowym mordem popełnionym na tysiącach Kaszubów w lasach pod Piaśnicą.
 
 
W filmie zachwyca kreacja aktorska Janusza Gajosa, Anny Radwan, Adama Woronowicza. Wszyscy byli za swoje role nominowani do Orłów – nagrody przyznawanej przez Polską Akademię Filmową. Adam Woronowicz zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a Filip Bajon – Srebrne Lwy. Orły Akademii powędrowały natomiast do Pawła Jarzębskiego i Zbigniewa Daleckiego za najlepszą scenografię oraz do Ewy Krauze, Izabeli Balińskiej, Małgorzaty Braszki i Małgorzaty Gwiazdeckiej za najlepsze kostiumy. Czy zasłużenie? Będzie można samemu ocenić podczas seansu w kinie „Zorza”.
 
Projekcja odbędzie się we wtorek, 10 września, o godzinie 18.00. Pokaz zostanie poprzedzony prelekcją historyka IPN. Organizatorem jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Dostępność biletów można sprawdzić pod numerem telefonu: 17 86 06 054. Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18, od wtorku, 3 września od godziny 13.00. Film dozwolony od lat 15. Czas trwania seansu: 141 minut. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy