Reklama

Kraków

Ruszył plebiscyt O!Lśnienia – nagrody kulturalne Onetu i miasta Krakowa

krakow.pl / SŁ
Dodano: 09.02.2024
Fot. materiały prasowe
/ krakow.pl
Fot. materiały prasowe / krakow.pl
Share
Udostępnij

Już po raz ósmy zostaną przyznane O!Lśnienia, nagrody kulturalne Onetu i miasta Krakowa. Zwycięzców wybiorą internauci, a głosowanie na stronie www.olsnienia.onet.pl potrwa do północy 1 marca. Nominowani zostali ogłoszeni w programie Katarzyny Janowskiej pt. „Rezerwacja” w Onecie.

Głosować można w 7 kategoriach konkursowych: Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz, Teatr oraz Serial.

Laureatów poznamy 8 marca, podczas uroczystości wręczenia nagród w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Wydarzenie będzie transmitowane w Onecie oraz w TVP Kultura.

Interesują nas artyści i artystki wykraczający poza ustalone schematy, szukający nowego języka w sztuce, wywołujący rezonans społeczny. Nie liczy się wiek, płeć, najważniejsza jest wartość artystyczna dzieła – mówi Katarzyna Janowska, inicjatorka Plebiscytu O!Lśnienia, producentka treści kulturalnych w Ringier Axel Springer Polska.

Po raz kolejny Kraków jest współorganizatorem plebiscytu O!Lśnienia. Jako miasto kultury włączamy się w przedsięwzięcie, które jak w soczewce skupia najciekawsze i najbardziej społecznie dostrzegane wydarzenia kulturalne ostatnich miesięcy. Plebiscyt pokazuje i promuje projekty i twórców, którzy niejednokrotnie wyznaczają kierunki rozwoju kultury nie tylko na polskiej scenie. Nasze zaangażowanie w O!Lśnienia to wsparcie ich działalności i rozwoju sztuki w różnych dziedzinach. A osobiście cieszę się oczywiście, że wśród dotychczasowych laureatów i nominowanych znajduje się wielu krakowskich twórców i przedsięwzięć, które zostały przygotowane i zrealizowane w naszym mieście – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Listę nominowanych, posiłkując się rekomendacjami krytyków, przygotowali razem z Katarzyną Janowską i Dominiką Olszyną-Kniaź, redaktorką naczelną Onet Kultura & Onet Lifestyle, redaktorzy działu Onet Kultura: Dominik Jedliński, Dawid Dudko, Amelia Sarnowska, Joanna Barańska, Bartosz Sąder. Swoje propozycje nadesłali także zaproszeni przez organizatorów krytycy i krytyczki z różnych mediów: Gabi Drzewiecka, Anda Rottenberg, Anna Tatarska, Justyna Sobolewska, Paulina Wilk, Jacek Marczyński, Jacek Cieślak, Jacek Wakar, Michael Łyczek z KBF oraz pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach dostaną po 10 tys. zł. Artysta lub artystka, którzy zbiorą najwięcej głosów dostaną nagrodę główną w wysokości 30 tys. zł.

Wśród nominowanych znaleźli się̨ m.in. Agnieszka Holland za film „Zielona granica”, reżyser Paweł Maślona oraz odtwórcy głównych ról Jacek Braciak, Robert Więckiewicz za film „Kos”, Renata Lis za książkę̨ „Moja ukochana i ja”, Joanna Kuciel-Frydryszak za podbijającą listy bestsellerów książkę̨ „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Lech Janerka, który po dwudziestoletniej przerwie nagrał rewelacyjną płytę̨ „Gipsowy odlew falsyfikatu”, asthma debiutant odwołujący się do klasyki rapu, L.U.C za muzykę do filmu „Chłopi”, która stała się samodzielnie funkcjonującym muzycznym hitem. Katarzyna Warzecha, Kamila Tarabura i Nina Lewandowska twórczynie serialu „Absolutni debiutanci”, Bartłomiej Topa, Martyna Byczkowska, Michał Sikorski odtwórcy głównych ról w serialu „1670”, Anna Smolar za spektakl „Melodramat”, Mateusz Pakuła za przedstawienie „Jak nie zabiłem swojego ojca i bardzo tego żałuję”, artysta Jakub Julian Ziółkowski i kuratorka Daria Jałowik za wystawę „Jesteście moi” w krakowskim MOCAKu, kuratorzy wystawy „Obraz Złotego wieku” Wawelu.

Partnerem nagród jest redakcja Vogue Polska, która już po raz trzeci wręczy na O!Lśnieniach swoją nagrodę.

Miasto Kraków wraz z Onetem przyznaje także honorowy tytuł „Ambasadora Kultury”. W poprzednich latach otrzymali go Grażyna Kulczyk, Mariusz Treliński, Agnieszka Holland, Jerzy Skolimowski. Podczas gali 8 marca poznamy nazwisko tegorocznego „Ambasadora Kultury”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy