Reklama

Kultura

“Miasto 44” w Ogrodach Bernardyńskich

Alina Bosak
Dodano: 17.07.2018
40182_miasto
Share
Udostępnij

W piątek, 20 lipca, o godz. 21. w plenerowym kinie w Ogrodach Bernardyńskich zostanie wyświetlony film Jana Komasy „Miasto 44”. Głośny film z 2014 roku o Powstaniu Warszawskim prezentowany jest  w ramach projektu Wojewody Podkarpackiego pn. Polskie drogi do niepodległości”.  W razie deszczu  seans odbędzie się na parkingu podziemnym pod ogrodami.

To już trzeci i jednocześnie „najmłodszy” film, jaki obejrzą widzowie wakacyjnego kina w Ogrodach Bernardyńskich. „Miasto 44” to fabuła nakręcona w tempie i stylu, który świetnie trafia do młodych odbiorców. Główny wątek – miłości Stefana i Zofii – rozrywa się w rzeczywistości wojennej Warszawy. Początek to wejście Stefana do konspiracji, potem przygotowania do powstania i

wreszcie godzina W. Krótka chwila tryumfu i wojenna jatka. Okrutne sceny momentami jak z teledysku – kiedy Stefan pędzi przez ostrzeliwany cmentarz, na którym Niemcy wybijają jego oddział, wybuch pancernego pojazdu nafaszerowanego przez wroga ładunkami, po którym z nieba spada deszcz krwawych szczątków. Straszna scena mordu rodziny Stefana na Woli. Niektórzy zarzucali filmowi stylistyczne efekciarstwo i mieli racje. Ale to nie musi być zarzut, jeśli okazuje się, że ta stylistyka sprawia, że młody widz chętniej tę historię poznaje i zapamiętuje. Film nie jest spokojnym historycznym obrazem, ale szaleńczym momentami dziełem sztuki, które atakuje różne zmysły i być może przez to dla tych, którzy żyją już głównie w świecie obrazków, staje się bardziej czytelny?

Kto „Miasta 44” nie widział, powinien zobaczyć, bo to jedna z ciekawszych realizacji polskiego kina i, jeśli chodzi o filmy historyczne, dla rodzimej kinematografii nietypowa.     

Seanse w kinie plenerowym są darmowe. A jak pokazuje doświadczenie z poprzednich piątków, deszcz nie jest przeszkodą, ponieważ w razie niepogody odbywają się na parkingu podziemnym.

W problematykę filmu wprowadzać będzie krótka prelekcja, a na podsumowanie zaplanowano dyskusję na wzór DKF-u. Sens prowadzi Piotr Samolewicz. Organizatorem wydarzenia jest Wojewoda Podkarpacki, partnerem strategicznym: PGE Obrót S.A. Pozostali partnerzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Bernardyńskie Centrum Religijno-Kulturowe przy Klasztorze Ojców Bernardynów w Rzeszowie, PRO-ART Profesjonalna Technika Estradowa, Kino Zorza.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy