Film o internowaniu prymasa Stefana Wyszyńskiego w Komańczy jest już na ukończeniu. Krośnieńska Telewizja Obiektyw, producent fabularyzowanego dokumentu udostępniła pierwszy zwiastun w Internecie. Premiera 15 grudnia 2017 roku.
Premiera filmu „Jako w niebie, tak i w Komańczy” odbędzie się w kinie artKino w Krośnie. Sens dla zaproszonych gości planowany jest na 15 grudnia, a otwarty pokaz – 16 grudnia. Póki co, przedsmak opowieści, którą o prymasie Wyszyńskim, przygotowuje Telewizja Obiektyw można poczuć oglądając udostępniony w Internecie zwiastun.
Kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia był internowany przez władze PRL-u i przebywał w Komańczy w latach 1955-1956. Klasztor nazaretanek w Komańczy był czwartym z kolei miejscem przetrzymywania internowanego od 25 września 1953 r. kardynała Wyszyńskiego. Film opowiada jedną historię z życia kardynała, tłumaczy, dlaczego trafił pod opiekę sióstr zakonnych w Komańczy, i prezentuje okoliczności, w jakich powstawały słynne „Śluby Jasnogórskie” – odczytane później w Częstochowie. Tytuł filmu nawiązuje do słów, którymi często modlił się kardynał przebywając w Bieszczadach na internowaniu.
Prymasa Tysiąclecia gra znany aktor Marek Kalita (w dorobku ma już dwa filmy związane z kardynałem Wyszyńskim – „Prymas. Trzy lata z tysiąca” i „Zaćma”), w rolę ojca prymasa, Stanisława wcielił się Jerzy Trela, a w rolę Marii Okońskiej, jedynego świadka składania przez Stefana kardynała Wyszyńskiego Jasnogórskich Ślubów Narodu – Aleksandra Popławska (pani prokurator z „Watahy”, a prywatnie żona Marka Kality).
Oprócz nich w filmie grają także rzeszowscy aktorzy: Dagny Cipora, Mateusz Mikoś, Maciej Owczarek. Reżyserami są Maciej Wójcik i Bogdan Adam Miszczak, właściciel TV Obiektyw i producent filmu. Zdjęcia kręcono w Komańczy oraz w skansenie w Sanoku. Na planie wystąpiło ok. 60 osób – obok zawodowych aktorów amatorzy. Gotowy film ma trwać około 45 minut.
Film „Jako w niebie, tak i w Komańczy” to kolejne dzieło TV Obiektyw z Krosna w ramach cyklu „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. W tej serii ukazały się już: „Czas leśnych kurierów” i „Akcja Pensjonat”. Za ten ostatni we wrześniu br. Bogdan Miszczak odebrał statuetkę za III nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na 5. Zamojskim Festiwalu Filmowym „Spotkania z Historią”.
Telewizja Obiektyw powstał na bazie krośnieńskiego radia Fakty. Pierwsze serwisy informacyjne dotyczyły tylko Krosna, ale z biegiem czasu udało się rozszerzyć działalność na inne miasta regionu. Dzisiaj nadaje w Rzeszowie, Krośnie, Jaśle, Sanoku, Brzozowie, Lesku oraz Ustrzykach Dolnych. Serwisy informacyjne emitowane są dwa razy w tygodniu za pomocą sieci kablowej oraz Internetu.