Reklama

Kultura

Kręcą drugą część “Rzeszowskich januszy”. Zdjęcia z “Jadernówki”

Alina Bosak
Dodano: 10.10.2017
35304_main
Share
Udostępnij
Historia Rzeszowa i jego okolic zaklęta w fotografiach sławnego Edwarda Janusza nadal inspiruje twórców skupionych wokół Fundacji Rzeszowskiej. W filmie „Rzeszowskie janusze. Rodzina” skupiają się na postaci Leopoldyny Januszowej, która była jedną z pierwszych kobiet fotografek w Galicji i prowadziła wspólnie z mężem zakład w Rzeszowie. Pierwsze zdjęcia i sceny fabularne już są gotowe. Produkcja ma większy rozmach niż pierwsza część filmu i budżet wciąż nie jest domknięty. Dlatego mecenasi są pilnie poszukiwani. 

Za twórcami kolejnej części produkcji filmowej pt. „Rzeszowskie janusze” są już trzy dni zdjęciowe.  Dzieło oparte jest na losach rodziny Januszów – fotografów, którzy pozostawili po sobie olbrzymi dorobku fotograficznego – blisko 30 tys. artefaktów w postaci szklanych klisz, błon fotograficznych i odbitek zdjęć. Obrazują one mieszkańców Rzeszowa i okolic. Spuścizna ta jest jednym z największych i najlepiej zachowanych zbiorów historycznych zdjęć w Polsce. Zdjęcia z tego zbioru są potocznie określane „januszami”.

Film „Rzeszowskie janusze. Rodzina” prezentuje niepublikowane dotąd „janusze”, które obrazują fragment historii Rzeszowa okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Wykorzystane w filmie fotografie pochodzą m.in. z prywatnych zbiorów potomków rodziny Januszów i społecznej zbiórki „januszy” prowadzonej przez Fundację Rzeszowską we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie.  Zastosowanie techniki animacji 2.5D nada zdigitalizowanym zdjęciom głębię pozwalającą niejako zanurzyć się w scenie, tak jakby czas się zatrzymał.

Reżyserem filmu jest Kuba Kowalski. Scenariusz, którego autorem jest Elżbieta Kaliszewska, prawnuczka Edwarda i Leopoldyny Janusz oraz Ilona Dusza-Kowalska, współzałożycielka Fundacji Rzeszowskiej, przewiduje rozbudowane sceny fabularne z udziałem aktorów Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W filmie występują: Anna Demczuk, Małgorzata Pruchnik-Chołka, Dagny Cipora i Michał Chołka.

Historyczną scenografię uzupełniają oryginalne rekwizyty rodzinne. Lokacja planu zdjęciowego obejmuje autentyczne i unikalne w skali kraju atelier w „Jadernówce" – Oddziale Fotograficznym Muzeum Regionalnego Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Wśród kolejnych lokacji znajdują się rzeszowskie ulice, ciemnia Fundacji Aparat Caffe w Rzeszowie, ogród imitujący dawne otoczenie siedziby Estrady Rzeszowskiej umiejscowionej w willi wybudowanej przez Leopoldynę dla Fryderyka Janusza. W filmie znajdzie się także zapis rozmowy o rodzinie z Elżbietą Kaliszewską. Całość dopełnia komentarz historyczny Jakuba Pawłowskiego.

Produkcja zakończy się z dniem 30 listopada 2017 r. Istnieje jeszcze możliwość objęcia mecenatu nad filmem przez osoby zainteresowane. Premiera odbędzie się w styczniu 2018 r. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

– Ten film realizujemy z większym rozmachem niż poprzedni. Produkcja jest więc droższa i stąd poszukiwanie mecenasów. Zaangażowało się w nią wiele fantastycznych osób o wysokich  umiejętnościach – zdradza Ilona Dusza-Kowalska. – W planach mamy jeszcze trzecią cześć filmu. Eksplorujemy temat Leopoldyny Januszowej, która była postacią nietuzinkową.

Produkcja filmowa jest realizowana przez Fundację Rzeszowską w koprodukcji z Podkarpacką Komisją Filmową, Estradą Rzeszowską i studiem multimedialnym BZFZ oraz we współpracy z  „Jadernówką” – Oddziałem Fotograficznym Muzeum Regionalnego Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie, Fundacją Aparat Caffe, Wojewódzkim Domem Kultury w Rzeszowie, Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie oraz współfinansowana ze środków Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa. Mecenat nad filmem objęła ICN Polfa Rzeszów S.A., a honorowy patronat – Prezydent Miasta Rzeszowa.

Pierwszą część „Rzeszowskich januszy” z 2016 r. można obejrzeć na stronie Fundacji Rzeszowskiej www.rzeszowska.org.pl. Ponadto, zainteresowani dziedzictwem Januszów będą mogli od 16 listopada 2017 r. zobaczyć nieznane dotąd portrety na fotografiach i negatywach na wystawie w jednej z lokacji filmu – Fundacji Aparat Caffe przy ul. Grunwaldzkiej 24 w Rzeszowie.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy