11 maja w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się premiera filmu „Brat Bronisław z Dębowca”. Dokument o skromnym zakonniku z jednego z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych na Podkarpaciu zrealizowała Karpacka Grupa Filmowa. To kolejna produkcja filmowa zrealizowana z finansowym wsparciem samorządu województwa podkarpackiego.
Od piątku, 5 maja w kasie WDK przy ul. Okrzei 7 można odbierać bezpłatne zaproszenia na premierę filmu „Brat Bronisław z Dębowca”. To czwarta z siedmiu produkcji, jakie powstały w ramach programu „Podkarpacka Kronika Filmowa”. Wcześniejsze to: „Rzeszowskie janusze”, „Świat według Łukasza” i „A kapela gra do końca”.
11 maja, oprócz filmu o bracie Bronisławie, dodatkowo zaprezentowany zostanie premierowo film „Moczarowi Mieszkańcy”. Obie produkcje są dziełem twórców Karpackiej Grupy Filmowej – reżysera, Rafała Gużkowskiego, oraz autora zdjęć – Łukasza Grudysza.
„Brat Bronisław z Dębowca” to biograficzna opowieść o skromnym zakonniku z Dębowca – bracie Bronisławie Glancu, żyjącym w latach 1906-1986. Nowicjat rozpoczął 8 września 1926r. w Dębowcu. Jak czytamy na stronie Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów, pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1927 r. w Dębowcu na ręce ks. prowincjała Salomona Schalbettera, a wieczystą 27 września 1933 r. na ręce ks. prowincjała Michała Bielaka. W latach 1927-1986 przebywał w klasztorze dębowieckim, gdzie pełnił różne posługi w administracji „Posłańca Matki Boskiej Saletyńskiej” i w „Kancelarii Apostolskiej”. Był przez wiele lat cenionym lekarzem dla zakonników oraz ludności z całego Podkarpacia. W czasie II wojny światowej czynnie zaangażowany był w ruch oporu w Batalionach Chłopskich. Przez całe życie był wielkim czcicielem Matki Bożej Saletyńskiej. Wśród wiernych cieszył się opinią świętości. Pochowany 4 października w grobowcu saletyńskim na cmentarzu parafialnym w Dębowcu. Film jest próba udokumentowania najważniejszych wydarzeń z jego życia, które dokonały się na przestrzeni 60 lat w jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego na Podkarpaciu. Film został zrealizowany we współpracy ze Zgromadzeniem Księży Misjonarzy Saletynów i Parafią Rzymskokatolicką w Dębowcu. W jego części fabularyzowanej zobaczymy rzeszowskich aktorów, m.in. Kamila Dobrowolskiego.
Drugi z filmów – „Moczarowi Mieszkańcy” – to także produkcja z 2016 roku, powstała poza projektem Podkarpackiej Komisjo Filmowej. To zrealizowana we współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Moczarach opowieść o ludziach pokornych, których los nie oszczędzał i przywiódł u kresu ziemskiej wędrówki w Bieszczady. To obraz egzystencji człowieka zamkniętego, nie tyle w murach instytucji, co w świadomości i niepamięci społecznej, gdzie życie dopełnia się i cicho gaśnie.
Pokaz obu filmów z udziałem twórców i bohaterów, odbędzie się w czwartek 11 maja 2017 r. o godz. 18.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przy ul. Okrzei 7.