Reklama

Kultura

Jubileuszowe oblicze Teatru im. W. Siemaszkowej

Anna Olech
Dodano: 18.09.2014
14784_Siemszkowa
Share
Udostępnij
Wydarzenia z okazji 70-lecia rzeszowskiej sceny będą nie lada gratką dla miłośników sztuki. Już po raz 53. odbędą się Rzeszowskie Spotkania Teatralne, tym razem w zupełnie nowym wcieleniu jako Festiwal Nowego Teatru. Od 15 do 21 listopada prezentowane będą sztuki poszerzające granice dramatu i teatru. Będą też premiery spektakli, w których występowała lub reżyserowała patronka rzeszowskiego teatru. 
 
Według założeń tegoroczne spotkania teatralne mają promować te działania artystyczne, które poszerzają granice dramatu i teatru, które dokonują się m.in. poprzez ekspansję nowych mediów i postępującą wirtualizację świata. Pojawiające się na scenie projekcje i kamery wideo to już niemal stałe rekwizyty współczesnego teatru, obsługujące rozmaite warianty „gry w rzeczywistość”. Nowe media podpowiadają też odmienne niż dotąd strategie narracyjne, modyfikują myślenie twórców o  przestrzeni i czasie teatralnego zdarzenia oraz definiują na nowych zasadach relację między sceną a widownią.
Dyrektorem programowym listopadowych spotkań teatralnych jest Joanna Puzyna-Chojka, teatrolog, krytyk teatralny, nauczyciel akademicki, animator kultury. Była m.in. dyrektorem programowym Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni w 2009 r. i współtworzyła projekt Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Obecnie jest członkiem redakcji ogólnopolskiego portalu teatralny.pl i pracuje jako adiunkt w Katedrze Kultury i Sztuki na Uniwersytecie Gdańskim.
 
Program tegorocznej edycji RST – Festiwalu Nowego Teatru koncentruje się z jednej strony na spektaklach wykorzystujących multimedia w konstruowaniu rzeczywistości scenicznej, z drugiej na wszelkiego typu formach scenicznych tworzonych na styku teatru, performansu, instalacji, koncertu, filmu. Ważnym nurtem uwidocznionym w repertuarze będzie nowy dokumentalizm.
 
Spektakle konkursowe:
 
Narodowy Stary Teatr w Krakowie, „Akropolis” wg Stanisława Wyspiańskiego, reż. Łukasz Twarkowski;
 
Teatr Nowy w Poznaniu, „Dziady” Adama Mickiewicza, reż. Radosław Rychcik;
 
Centrala/ Agencja Artystyczna GAP, „Chopin bez fortepianu”, reż. Michał Zadara;
 
Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, „Umwuka” wg („Dziś narysujemy śmierć” Wojciecha Tochmana), reż. Jan Naturski;
 
Teatr Współczesny w Szczecinie, „Utwór o Matce i Ojczyźnie” Bożeny Keff, reż. Marcin Liber;
 
Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, „W samo południe”, reż. Wojtek Ziemilski;
 
Komuna// Warszawa, „Paradise Now? Re//mix Living Theatre”, reż. zbiorowa;
 
Komuna//Warszawa, PRZYSZŁOŚĆ EUROPY: „Future Heroes/ Bohaterowie przyszłości”, reż. Markus Öhrn;
 
Komuna//Warszawa, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, MY, MIESZCZANIE: „Teren badań: Jeżycjada”, reż. Weronika Szczawińska;
 
Teatr im. Siemaszkowej w Rzeszowie, „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza, reż. Jakub Falkowski (premiera).
 
Spotkania będą częścią jubileuszowego sezonu rzeszowskiego teatru, który obchodzi 70-lecie działalności. Jest on w dedykowany Wandzie Siemaszkowej, patronce teatru, która spędziła w Rzeszowie ostatnie dwa lata życia (1945-1947), reżyserując tu spektakle i kreując swoje ostatnie role (Matki w Balladynie Słowackiego; Pani Tabret w Świętym płomieniu Maughama).
Dlatego też cały sezon 2014/2015 będzie znaczony śladami tej niezwykłej, żyjącej na pograniczu dwóch epok postaci, która stworzyła nowy styl aktorski. Wydarzeniami sezonu jubileuszowego będą m.in. inscenizacje dramatów z repertuaru aktorskiego i reżyserskiego Wandy Siemaszkowej:
 
– „Balladyna” Juliusza Słowackiego, w reżyserii Radosława Rychcika, którego premiera krakowska będzie miała miejsce podczas Festiwalu „Boska Komedia”, natomiast rzeszowska odbędzie się 12 grudnia,
 
– „Hedda Gabler” Henrika Ibsena, w reżyserii Szymona Kaczmarka, premiera 20 września,
 
– „Złote runo” Stanisława Przybyszewskiego, w reżyserii Krzysztofa Prusa, premiera zaplanowana na luty/ marzec 2015.
 
– „Szalenica”, remiks poświęcony Wandzie Siemaszkowej i jej kreacjom młodopolskich „szalenic”, napisany na zamówienie.
 
Natomiast we foyer teatru będzie można oglądać sezonową wystawę związaną z aktorką, a 12 grudnia br. odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa: „Wanda Siemaszkowa i jej teatr”. Wydarzeniem towarzyszącym jubileuszowi będzie interdyscyplinarny projekt „Podkarpackie Terytorium Sztuki”. Obejmie on różne formy twórczości realizowane w wielu mediach, a służyć ma zaprezentowaniu potencjału intelektualno-artystycznego Rzeszowa i okolic. Jego centralnym elementem będzie przegląd spektakli zrealizowanych przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej w ciągu całego sezonu. 
 
Spektakle teatralne zyskają jednak dodatkowy kontekst w postaci zdarzeń z obszaru sztuk wizualnych, muzyki, literatury, filmu, architektury, przygotowanych we współpracy z różnymi środowiskami twórczymi miasta i regionu oraz zaproszonymi gośćmi.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy