Reklama

Kultura

“Emigranci” w Teatrze im. Siemaszkowej

Anna Olech
Dodano: 10.12.2013
9507_Emigranci-plakat
Share
Udostępnij
Tym razem jako przedświąteczną premierę rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej prezentuje jedną z najwybitniejszych sztuk Sławomira Mrożka „Emigranci”. Premiera spektaklu odbędzie się w najbliższą sobotę, 14 grudnia, o godz. 19.
 
Choć ta druga „Tangu”, najgłośniejsza sztuka Sławomira Mrożka, powstała prawie 40 lat temu, to niesie w sobie treści prawdziwie ponadczasowe. Bohaterowie „Emigrantów” spędzają razem sylwestrową noc, przez te parę godzin rozpoznając nędzę własnej egzystencji. AA – chłodny intelektualista i XX – dorobkiewicz za wszelką cenę, tak samo wyalienowani ze społeczności, w której przyszło im żyć, skazani są na własne towarzystwo, a ich symbioza polega na wzajemnym uzależnieniu…
 
To uniwersalna sztuka o problemach człowieka z wolnością, która – bez względu na formy, w jakich się objawia – zawsze wymaga najwyższej ceny. Sławomir Mrożek w „Emigrantach” pyta o granice wolności, o możliwość wyzwolenia się jednostki z więzów społecznych i narodowych. Dramat stanowi także polemikę z tradycyjnym polskim wzorcem emigranta – wygnańca cierpiącego z powodu utraconej ojczyzny. 
 
„Emigrantów” wystawiano wielokrotnie, w Polsce sztuka miała ponad 40 realizacji. Doskonałym spektaklem był stworzony przez Kazimierza Kutza dla Teatru Telewizji, który powstał w 1995 roku, a w bohaterów wcielili się Marek Kondrat i Zbigniew Zamachowski. Ale do dziś za najwybitniejszą realizację uważana jest ta z 1976 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, z Jerzym Stuhrem i Jerzym Bińczykim w rolach głównych. Natomiast prapremiera światowa odbyła się w 1974 roku w Théâtre d'Orsay, a zagrali Gérard Depardieu i Laurent Terzieff.
 

Reżyseria: Grzegorz Mrówczyński
Scenografia: Jerzy Rudzki
Obsada: Waldemar Czyszak, Robert Żurek

Premiera 14 grudnia 2013, Mała Scena im. Z. Kozienia
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy