Reklama

Kultura

Po 3 latach przerwy wraca Orszak Trzech Króli

Aneta Gieroń
Dodano: 01.01.2024
Orszak Trzech Króli w Rzeszowie. Fot. Tadeusz Poźniak
Orszak Trzech Króli w Rzeszowie. Fot. Tadeusz Poźniak
Share
Udostępnij

W sobotę, 6 stycznia, w święto Objawienia Pańskiego, spod Hali Podpromie wyruszy Orszak Trzech Króli. W tym roku wyjątkowo czekany, bo przez ostatnie trzy lata nieobecny. Organizatorzy liczą, że zgromadzi kilkanaście tysięcy osób, zwłaszcza, że w rekordowym, 2019 roku w Orszaku Trzech Króli szło ponad 20 tys. rzeszowian.   

Orszak Trzech Króli w Rzeszowie rozpocznie się o godz. 11.40 na parkingu przy Hali Podpromie. O godz. 12.00 odmówiony zostanie Anioł Pański pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby, ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej, a potem wielobarwny pochód z Trzema Królami wyruszy do szopki na Placu Farnym, gdzie pokłoni się Świętej Rodzinie. Trasa wiedzie przez al. Pod Kasztanami. Jest też odrobinę inna niż w latach poprzednich, bo nie kończy się na Rynku, ale na placu przed kościołem farnym.

Po drodze zaplanowane są przystanki przy mansjonach, na których odgrywana będzie wyjątkowa opowieść.  Opowieść jest dwupłaszczyznowa – obok scen biblijnych związanych z wędrówką Trzech Króli, pojawią się nawiązania do historii współczesnego człowieka, zmagającego się z różnymi trudnościami. Ich autorką, jak w latach poprzednich jest Agnieszka Przywara.

Orszak Trzech Króli znów na ulicach Rzeszowa

– Cieszymy się, że po 3 latach przerwy wracamy w Rzeszowie do tradycji ulicznego kolędowania. Rzeszowianie stęsknili się za Orszakiem Trzech Króli. Dla wszystkich przygotowaliśmy 15 tys. koron – mówi Krystyna Łobos, rzeczniczka prasowa Orszaku Trzech Króli. 

Orszak Trzech Króli świętowany jest w całej Polsce. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2008 roku, ale 2024 rok jest szczególny, ponieważ uliczne jasełka odbywają się w 800. rocznicę pierwszych jasełek zorganizowanych przez św. Franciszka. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „W jasełkach leży!”. 

W rzeszowskim orszaku, który w samo południe wyruszy spod Hali Podpromie na czele będzie Gwiazda niesiona przez Gwiazdora, dalej orszak owieczek, a następnie orszaki królewskie wiedzione przez Trzech Króli. Tradycyjnie Orszak podzieli się na trzy kontynenty: Europa (król Kacper niesie w darze złoto); Azja (król Melchior przynosi Chrystusowi kadzidło) i Afryka (król Baltazar ofiaruje Nowonarodzonemu mirrę). 

Na trasie tegorocznego orszaku w Rzeszowie rozbrzmiewać też będą hasła: „Niech każdy się dowie – Orszak znów w Rzeszowie!”, „Niech cały świat wierzy – Bóg w jasełkach leży!” oraz na „Na zbawienie tobie – Bóg twój leży w żłobie!”.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy