Reklama

Kultura

Pod strzechą i na dworze cesarza. 90 lat krośnieńskiego hutnictwa

Aneta Gieroń
Dodano: 13.06.2013
5104_Krosno_Szklo
Share
Udostępnij
W Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie od 13 czerwca można oglądać niezwykłą wystawę – „90”, czyli 90 lat krośnieńskiego hutnictwa w postaci multimedialnej instalacji. Przy okazji okrągłej rocznicy nie ma więc typowej wystawy prezentującej szklane wyroby, ale jest 90 animacji video dokumentujących rozwój hutnictwa w Krośnie. Multimedialną prezentację dopełnia równie nowoczesny… komiks pt. „90” autorstwa Krzysztofa Bryneckiego, który w niebanalny sposób opowiada historię najsłynniejszego polskiego producenta szkła i przekonuje, że krośnieńskie hutnictwo to coś więcej niż tylko przemysł. 
 
Krośnieńskie Huty Szkła powstały w 1923 roku i tak rozpoczyna się opowieść, w której historyczne miasto rozpoczęło swoje nowe życie związane ze szkłem. To do dziś gwarantuje miejsca pracy, jest synonimem Krosna i „przyczyną” jego międzynarodowej sławy.
 
Krośnieńskie Huty Szkła  swoje wyroby wysyłają do około 60 krajów na świecie, a na liście  najsłynniejszych „klientów” krośnieńskiej marki znajdują się: królowa brytyjska Elżbieta II; król Hiszpanii, Juan Carlos oraz cesarski dwór Japonii. Nic więc dziwnego, że od wielu lat światowi giganci w produkcji szkła właśnie w Krośnie zlecają wykonanie swoich najlepszych kolekcji, a tutejszym projektantom powierzają opracowanie nowych wzorów. Wśród nich jest m.in. weneckie Murano.
 
Od zawsze znakami rozpoznawczymi krośnieńskiego szkła są doskonała jakość i wzornictwo. Dzięki nim zwykłe przedmioty użytkowe stają się małymi dziełami sztuki, a Krosno urosło do rangi jednego z najważniejszych ośrodków produkcji szkła na świecie. Warto się o tym przekonać na wystawie, która do końca października potrwa w Centrum Dziedzictwa Szkła.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy