Reklama

Kultura

Pierwsza w Polsce galeria Karpińskiego. Otwarcie w Stalowej Woli

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 18.01.2019
43788_malarz
Share
Udostępnij
W dawnym budynku sądu w Rozwadowie, który od kilku dekad jest już dzielnicą Stalowej Woli, w niedzielę, 27 stycznia otwarta zostanie pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców Młodej Polski. Rozwadów jest miejscem, gdzie urodził się oraz spędził pierwsze lata życia znakomity malarz. W ramach Galerii, której stworzenie kosztowało 4 mln 300 tys. zł, powstała też Szkoła Malarstwa i Rysunku, z której mogą korzystać dzieci, przyszli studenci szkół artystycznych oraz pasjonaci.
 
Galerię tworzy łącznie 91 prac Alfonsa Karpińskiego, z czego 76 ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, 15 z  Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu i zbiorów prywatnych Krzysztofa Musiała. Przestrzeń galerii podzielono na segmenty związane z konkretnymi etapami działalności artystycznej Alfonsa Karpińskiego. Od szkiców, przez dział krakowskiej Młodej Polski, melancholijny Paryż, portrety kobiet, salon i martwe natury, aż po mroczny etap czasu spędzonego na froncie wojennym – mówi Lucyna Mizera, dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, w ramach którego powstała galeria Karpińskiego.
 
Oprócz tradycyjnej ekspozycji, dzięki nowym technologiom pokazano też wybrane prace malarza i można będzie posłuchać wspomnień artysty. W przestrzeni galeryjnej zaaranżowano także wnętrze pracowni artysty z oryginalną sztalugą i wszystkimi niezbędnymi narzędziami. 
 
 
Alfons Karpiński. Portret Janiny Zarzyckiej .1910. Olej, płótno, 58 × 47 cm, Muzeum Narodowe w Krakowie
 
Powstała również multimedialna pracownia malarska z interaktywnymi sztalugami, podestem pod kompozycje malarskie i stanowiskami graficznymi. Dzięki multimedialnym sztalugom doświadczymy procesu tworzenia dzieł malarskich, poznamy techniki i etapy powstawania obrazu, a przede wszystkim odkryjemy historię, kunszt i warsztat pochodzącego z Rozwadowa artysty. 
 
W pracowni wydzielona jest też specjalna przestrzeń przeznaczona na kino, gdzie będzie można oglądać krótkie filmy (animacje) opowiadające o jego twórczości. 

Szkoła Malarstwa i Rysunku „Karpiński”
 
Jednocześnie galeria będzie miejscem nie tylko ekspozycji, ale i nauki dzięki Szkole Malarstwa i Rysunku. Z zajęć może korzystać młodzież chcąca przygotować się do egzaminu na uczelnie artystyczne, i hobbyści i pasjonaci, którzy będą mogli rozwijać tutaj swoje zainteresowania. Szkoła Rysunku i Malarstwa ,,Karpiński” oferuje także zajęcia artystyczne dla dzieci w różnym wieku (od 3-latków), jak i miłośników rękodzieła artystycznego. 
 
Centrum Edukacji Dziecięcej
 
Na I piętrze budynku sądu została przygotowana przestrzeń do prowadzenia działalności wystawienniczo-edukacyjnej.  Od 27 stycznia dostępna będzie wystawa dla dzieci „Wszystko widzę jako sztukę”. 
 
Sama galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego mieści się w zabytkowym budynku dawnego sądu, pochodzącego z 1905 roku. W czasie II wojny światowej prowadzono w nim punkt opatrunkowy PCK i szpital polowy.  Przez ostatnie dekady, aż do 2012 roku był tutaj sąd, następnie trafił pod opiekę stalowowolskiego Muzeum Regionalnego. Koncepcja utworzenia galerii poświęconej Karpińskiemu pojawiła się w 2016 roku, dwa lata później ruszyły prace konserwatorskie i remontowe budynku. Inwestycja realizowana była w II etapach i została dofinansowana ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łączny koszt wyniósł ok. 4 mln 300 tys. zł. 

Pomysłodawca, autor programu, koordynator projektu: Lucyna Mizera
Współautor programu: Katarzyna Zarzycka z Fundacji Plenerownia
Koncepcja i projekt wykonawczy modernizacji budynku byłego Sądu Rejonowego: Arkon Atelier Sp. z o. o. 
Wykonanie prac rewaloryzacyjno-remontowych: Zakład Remontowo-Budowlany Józef Bajek 
Kurator wystawy stałej: dr Anna Król, współpraca Anna Szlązak-Nowak, koordynator Magdalena Kołtunowicz
Projekt graficzny Galerii: Koza Nostra Studio
Wykonanie aranżacji Galerii: Inga Olszańska INTEORIA
Autorzy scenariuszy kontentu multimedialnego dla Galerii: Anna Król, Magdalena Kołtunowicz, Dominika Zborowska,Fundacja Plenerownia
Scenariusz wykonawczy i wykonanie kontentu multimedialnego dla Galerii: VIDIFILM Alicja Schatton-Lubos
Koordynatorzy techniczni: Janusz Gajda, Paweł Szegda, Marcin Młynarski
Koordynator finansowy: Dorota Jargieło-Pawlak
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy