Reklama

Kultura

Jezioro Bernardyńskie, czyli przedwojenny Rzeszów w Galerii Fotografii Miasta

Aneta Gieroń
Dodano: 09.01.2019
43548_bernardyni
Share
Udostępnij
Aż trudno uwierzyć, ale  jeszcze kilkadziesiąt lat temu w miejscu, gdzie dziś stoi budynek Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Wojewódzkiej, było Jezioro Bernardyńskie będące częścią ogrodów, jakie w centrum miasta otaczały rzeszowski klasztor. Tak pięknie zatrzymaną w kadrze stolicę Podkarpacia można od poniedziałku oglądać w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa na wystawie "1914-1918 Pocztówki z Rzeszowa" udostępnionych przez Zbigniewa Tybury.
 
– Prezentowanych jest 25 pocztówek, które na początku XX wieku były bardzo popularne, a w Rzeszowie działało aż 30 zakładów, które je wydawały – mówi Bogdan Szczupaj z Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa.
 
Kolekcja Zbigniewa Tybury liczy 780 pocztówek. Dzięki temu możemy bardzo dokładnie zobaczyć, jak prezentowały się najpopularniejsze ulice, budynki oraz place w mieście. Widać architektoniczne detale, szyldy sklepów, stroje rzeszowian. 
 
I… aż trudno uwierzyć, jak w ciągu ostatnich 100 lat zmieniły się tereny wokół klasztoru ojców bernardynów, czy Placu Wolności. Ratusz i kamieniczki w Rynku do złudzenie przypominają te współczesne, tylko z krajobrazu dawno już zniknęły drabiniaste wozy i przechadzające się po błotnistym trakcie pary w kapeluszach na głowie.
 
 
Pocztówki z Rzeszowa ze zbiorów Zbigniewa Tybury
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy