Jeszcze w tym roku w całej Polsce powstaną 143 Ławki Niepodległości. Na Podkarpaciu pojawi się 12 sztuk. Meble mają w godny sposób upamiętnić polską historię, ale także będą miały zadanie edukacyjne. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę Niepodległości. Będą propagowały historię naszego kraju. Dzięki nim będzie można odsłuchać m.in.: Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania. Ławki Niepodległości mają powstać do 31 grudnia 2018 roku.
Ministerstwo Obrony Narodowej rozstrzygnęło konkurs ofert na budowę Ławek Niepodległości, które staną w każdym województwie. Do MON-u wpłynęło prawie 300 ofert. Samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie, przedstawiły dokumenty wskazujące m.in.: najlepszą lokalizację, plan budowy, wysokość wkładu własnego oraz propozycję nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią. Dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzyma 136 samorządów.
– Ławką Niepodległości chcemy wspólnie uczcić pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy. Ogromna liczba zgłoszeń samorządów jest dowodem miłości do Polski, przywiązania do tradycji i szacunku dla wojska – mówi przewodnicząca komisji konkursowej Agnieszka Glapiak, dyrektor Centrum Operacyjnego MON.
Samorządy planują postawić Ławki Niepodległości w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców: na rynkach, bulwarach, w parkach i w miejscach pamięci związanych z ważnym wydarzeniem historycznym. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED.
– Zależy nam, aby dotacje trafiły do jak największej liczby samorządów, by ławki stanęły w dużych miastach i w mniejszych, miejscowościach, które mają skromne budżety. Ławka Niepodległości będzie upamiętnieniem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę dla następnych pokoleń – dodała przewodnicząca komisji konkursowej.
Program budowy Ławek Niepodległości to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, a szukając funduszy, liczą na pomoc strony rządowej.
Inne podmioty, jak: instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawne, jak również kościelna osoba prawna będą mogły uzyskać od MON bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu.
W województwie podkarpackim ławki staną w gminach: Łańcut, Miejsce Piastowe, Zaleszany, Jedlicze, Baranów Sandomierski, Wielopole Skrzyńskie, Rakszawa, Zagórz, Besko, Trzebownisko (Łukawiec), Hyżne i w powiecie Niżańskim.
Ławki Niepodległości mają powstać do 31 grudnia 2018 roku. Informacje o wynikach konkursu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej MON.