Reklama

Kultura

Barokowy ogród biblijny w Starej Wsi już gotowy. Otwarcie 15 sierpnia

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 01.08.2016
28520_2
Share
Udostępnij

15 sierpnia, w święto Matki Boskiej Zielnej, w Starej Wsi k. Brzozowa zostanie otwarty ogród biblijny. Około 2-hektarowy barokowy ogród znajduje się przy klasztorze Ojców Jezuitów w Starej Wsi. Ma być miejscem do spacerów, odpoczynku oraz modlitwy i refleksji. Inwestycja kosztowała ok. 2 mln złotych i była możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu.

Ogród jest częścią projektu pod nazwą "Skarby pogranicza – ochrona dziedzictwa kulturowego", w ramach którego zostały przeprowadzone prace inwestycyjne przy klasztorze i bazylice w Starej Wsi oraz na zamku w Żółkwi na Ukrainie, dawnej siedzibie hetmana Stanisława Żółkiewskiego i rodu Sobieskich. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2007-2013.

W Starej Wsi przeprowadzono prace remontowe i restauracyjne na dziedzińcu pielgrzymkowym i klasztornym wirydarzu, zmodernizowano organy w bazylice, przygotowano infrastrukturę około turystycznej przy sanktuarium, rozbudowano centrum informacji turystyczno-pielgrzymkowej (jest tu punkt małej gastronomii) oraz zrekonstruowano barokowy Ogród Biblijny w Ogrodzie Jezuickim. Po lewej stronie, jadąc od Rzeszowa powstał też parking na 86 samochodów. Cały projekt, łącznie z remontem zamku w Żółkwi, kosztował 4 mln euro (16 mln zł).

– Realizacja projektu dobiegła końca w grudniu ub. roku, ale od wiosny cały czas dopieszczaliśmy ogród i przygotowywaliśmy opisy ścieżek, pielęgnujemy też rośliny – mówi odpowiedzialna za realizację projektu Dorota Chilik, radna sejmiku wojewódzkiego.

Motywem przewodnim w barkowym ogrodzie jest "via" – droga. Wchodzi się do niego przez bramę w kształcie litery alfa i omega, a potem można wędrować ścieżkami, napotykając kilka stacji, ilustrujących niektóre elementy Starego i Nowego Testamentu, takie jak np. drzewo poznania dobra i zła z podświetlonymi postaciami Adama i Ewy, Ostatnia Wieczerza, Betlejem, przejście przez Morze Czerwone, góra Synaj, wieża Babel czy Kana Galilejska.

W dniu 15 sierpnia, podczas odpustu w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ogród biblijny zostanie poświęcony i otwarty dla pielgrzymów i turystów. Czy wszyscy będą mogli go zwiedzić, jeszcze nie wiadomo. – Każdego roku na odpust przybywają tłumy pielgrzymów, przez dwa dni jest to ok. 16 tysięcy ludzi, więc musimy dobrze przemyśleć kwestię organizacji zwiedzania ogrodu – wyjaśnia Dorota Chilik. – Będzie to nowy produkt turystyczny na Podkarpaciu, w związku którym mamy kolejne plany.

Chodzi o aplikację mobilną, dzięki której ułatwione będzie zwiedzanie ogrodu. Prace nad aplikacją rozpoczną się w styczniu 2017 roku.

Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy