Reklama

Kultura

Na Rynku świątecznie! Trwa bożonarodzeniowy jarmark

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 04.12.2015
23783_0K3A8572
Share
Udostępnij
Rzeszowski Rynek wypełniają zapachy i smaki tradycyjnego pieczywa i innych regionalnych przysmaków oraz różnorodne kolory i kształty wyrobów rękodzieła artystycznego – od piątku, 4 grudnia trwa tu pierwszy w powojennej historii miasta jarmark bożonarodzeniowy. Rynek zamienił się w Świąteczne Miasteczko; w tradycyjnych drewnianych domków wystawienniczych można kupić m.in. ręcznie robione piękne ozdoby świąteczne i zabawki, których na próżno szukać w marketach.
 
To pierwszy bożonarodzeniowy jarmark od czasów wojny i powrót to bogatej tradycji kupieckiej. Handel w Rzeszowie od czasów założenia miasta rozwijał się niezwykle prężnie, czemu sprzyjało dogodne pod względem komunikacyjnym położenie. Wielki handel w mieście odbywał się głównie podczas jarmarków, drobniejszy w czasie trzydniowych targów, codzienny w sklepach, kramach i domach prywatnych. Najstarsze jarmarki na św. Wojciecha (23 kwietnia), św. Feliksa (30 sierpnia) i św. Barbarę (4 grudnia), sięgają czasów założenia miasta. W XVII wieku na jarmarki przywożono towary galanteryjne, sukna, jedwab, dywany, siodła, tytoń, oliwę, futra. Do handlu jarmarcznego zaliczało się też gotowanie potraw na rynku. Jarmarki odbywały się w Rzeszowie do wojny. W tym roku miasto postanowiło powrócić do tej pięknej tradycji i odkryć ją na nowo, poprzez organizację pierwszego w powojennej historii miasta jarmarku bożonarodzeniowego i Świątecznego Miasteczka, które ma wprowadzić mieszkańców w magiczną atmosferę zbliżających się świąt.
 
W domku Pracowni Rękodzieła Artystycznego „Pasja” z Pilzna najwięcej miejsca zajmują szmaciane lalki i gałganki. Są kolorowe, starannie wykończone – dzieci się nimi zachwycają, dorośli także. Właścicielki pracowni przyznają, że szyją je z wielkim zaangażowaniem. – Robimy też dużo ozdób z ceramiki, ta pasja to całe nasze życie – mówią.
 
Piekarnia Kłaczyńskich z Mielca oferuje znakomite pieczywo, w tym prawdziwy rarytas – chleb dietetyczny, głównie z ziaren, który bardzo długo zachowuje świeżość. Są też inne regionalne przysmaki, miody, sery, także nalewki robione domowym sposobem, świąteczne gadżety i upominki, kapcie itd. Domki wystawiennicze otwarte są codziennie od 10 do 18 aż do 20 grudnia.
 
 
Ale Świąteczne Miasteczko to nie tylko możliwość robienia zakupów u wystawców. To także liczne występy artystyczne i muzyczne, warsztaty wykonywania ozdób świątecznych, wizyta św. Mikołaja, warsztaty kulinarne oraz pokaz kulinarny w wykonaniu Agnieszki Sulikowskiej-Radi, Wigilia Miejska oraz niezwykły pokaz rzeźbienia w lodzie.
 
Program Świątecznego Miasteczka
 
Piątek, 4 grudnia
 
15.30 – 15.45 Oficjalne otwarcie Świątecznego Miasteczka przez władze miasta Rzeszowa
15.45 – 17.00 Występ solistów z Centrum Sztuki Wokalnej – prezentacja najpiękniejszych kolęd i utworów świątecznych
 
17.00 – 17.30 Występ wokalny uczniów z Zespołu Szkół Nr 2 
17.30 – 18.00 Fire Show – pokaz tancerzy z ogniem 
 
Sobota, 5 grudnia
 
godz. 15.00 – 18.00 prezentacja dokonań rzeszowskich wokalistów, m.in. z Centrum Sztuki Wokalnej. 
 
Niedziela, 6 grudnia 
 
godz. 15.00 na rzeszowski Rynek zawita najprawdziwszy Mikołaj, który dokona spektakularnego zjazdu na tyrolce prosto na balkon Ratusza. Święty do godziny 18.00 będzie rozdawał prezenty oraz pozował do zdjęć. Oczekiwanie na Mikołaja umilą jego pomocnicy – Elfy i Śnieżynki, animujące dzieci. 
 
11, 12 i 13 grudnia – Dekoratornia
 
W dniach 11, 12 i 13 grudnia w godz. 15.00-18.00 odbędą się warsztaty wykonywania ozdób świątecznych w dwóch blokach – dla dzieci i dla dorosłych. 
18 grudnia – Wigilia Miejska
Rzeszowską tradycją jest Wigilia Miejska, która w tym roku odbędzie się 18 grudnia od godz. 15.00. Spotkanie będzie okazją do wspólnego łamania się opłatkiem degustacji wigilijnych potraw. Miejską wigilię  uświetni występ zespołu góralskiego – Harnasie.
 
19 grudnia – pokaz kulinarny
 
W ostatnią sobotę Świątecznego Miasteczka odbędzie się pokaz kulinarny finalistki programu Master Chef – Agnieszki Sulikowskiej-Radi, która zaprezentuje tradycyjne wigilijne potrawy w nowej odsłonie. Pokaz poprzedzą występy artystyczne.

20 grudnia – występy i warsztaty, ICE SHOW
 
W niedzielę 20 grudnia już od godz. 15.00 o świąteczną atmosferę zadbają grupy wokalne z rzeszowskich szkół i domów kultury. Odbędą się także warsztaty kulinarne z przedstawicielkami projektu Poznaj Smak Zdrowia. Świąteczne Miasteczko zwieńczy niezwykły pokaz ICE SHOW, czyli rzeźbienia w lodzie, który zaplanowany jest na godz. 18.00.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy