Reklama

Kultura

Muzeum-Zamek w Łańcucie w remoncie. Piękne wnętrza, niezwykłe odkrycia

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 09.09.2015
21759_IMG_1323
Share
Udostępnij
W Muzeum-Zamku w Łańcucie trwa zakrojony na szeroką skalę remont. Zwiedzającym udostępniono już odnowione piękne wnętrza Sali Balowej, Galerię Rzeźb i Klatkę Schodową; dobiegł też końca remont dachu. Intensywne prace trwają na drugim piętrze, gdzie konserwowane są wszystkie zabytkowe wnętrza. Wartość tego projektu opiewa na ponad 18 milionów złotych. Odnowiony Muzeum-Zamek w Łańcucie ma być gotowy do końca marca 2016 roku.
 
Zakres prac w łańcuckim zamku obejmuje remont i konserwację dachu, konserwację wnętrz na drugim piętrze, Klatki Schodowej, Sali Balowej, Galerii Rzeźb i łazienki przy Apartamentach Chińskich (łącznie 73 pomieszczeń) oraz digitalizację 230 sztuk naczyń kuchennych i 222 sztuk naczyń toaletowych. Dzięki oszczędnościom na etapie przetargu, odnowione zostaną trzy pomieszczenia na pierwszym piętrze: Gabinet w Wieży południowo-wschodniej, Salonie Werandowym i część Salonu Chińskiego, a zabiegom konserwatorskim zostanie poddanych 138 sztuk mebli.
 
– Realizacja tego projektu to wielkie wyzwanie ze względu na krótki czas, jaki mamy na jego realizację – podkreśla Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum Zamku w Łańcucie. – Zakończyliśmy roboty na dachu, które były uzależnione od pogody. Na szczęście, okazała się ona sprzyjająca, co było bardzo ważne.
 
Celem remontu było przywrócenie wnętrzom świetności sprzed lat i wyglądu z czasów międzywojennych. W niektórych pomieszczeniach całkowicie zmieniony został kolor ścian, np. Korytarz Zachodni z zielonego przemalowano na róż pompejański. W innych pozbyto się warstwy powojennej farby olejnej i odkryto piękne zdobienia ścienne. W Sali Balowej zespół konserwatorów czyścił, naprawiał i zabezpieczał kolejne powierzchnie, w tym iluzjonistycznie namalowane niebo czy intarsjowaną posadzkę z dębu i mahoniu. 
 
Projekt „Ochrona i udostępnienie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II)” został dofinansowany w kwocie 13 058 822 zł z funduszy EOG i funduszy norweskich. Całkowity koszt inwestycji to 18 860 176 zł. Projekt realizowany z partnerem norweskim: Bygningsvernsenteret i Aust-Agder.
 
Zobacz filmy z remontu Zamku w Łańcucie:
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy