Reklama

Kultura

Letni Powiew Japonii: Rozmowy o kulturze i współpracy gospodarczej

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 16.07.2015
21202_IMG_5270
Share
Udostępnij
Piętnasty festiwal „Letni Powiew Japonii” to nie tylko spotkania z japońską kulturą: baletem, muzyką, śpiewem, kaligrafią i bonsai. To także pretekst do nawiązania realnej współpracy gospodarczej Podkarpacia z Krajem Kwitnącej Wiśni. Pod koniec lipca na festiwal oraz z oficjalną wizytą do naszego regionu przyjedzie ambasador Japonii w Polsce Makoto Yamanaka z małżonką. W Rzeszowie spotka się z prezydentem Tadeuszem Ferencem, w Baranowie Sandomierskim – m.in. z przedstawicielami stref ekonomicznych w Mielcu i Tarnobrzegu.
 
Będzie to już siedemnasta oficjalna wizyta ambasadora Japonii na Podkarpaciu i trzecia obecnego ambasadora Makoto Yamanaka. Wszystkie doszły do skutku dzięki inicjatywnie Igi Dżochowskiej, dyrektor Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu, prezes Fundacji Polsko – Japońskiej „Yamato” w Przemyślu, organizatorce i pomysłodawczyni festiwalu „Letni Powiew Japonii”, która od lat niestrudzenie promuje Japonię w Polsce i Polskę w Japonii.
 
Trzy miasta, darmowe warsztaty, wyjątkowe koncerty
 
Tegoroczny festiwal odbędzie się w trzech miastach na Podkarpaciu. Tradycyjnie, powiewu japońskiej kultury nie zabraknie w Krasiczynie, gdzie impreza obecna jest od lat. Festiwal zostanie zainaugurowany w piątek, 31 lipca na zamku w Baranowie Sandomierskim. W sobotę przeniesie się do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie; zakończy się w niedzielę, 2 sierpnia na zamku w Krasiczynie. 
 
Program piętnastej edycji Letniego Powiewu Japonii jest imponujący. We wszystkich miastach we wczesnych godzinach popołudniowych zaplanowane są darmowe warsztaty dla dzieci i młodzieży (kaligrafia, orgiami, taniec) prowadzone przez nauczycieli akademickich z Japonii oraz prezentacje filmów dla dzieci i dorosłych. Będą też wykłady o designie po japońsku. 
 
Japońscy artyści przybliżą mieszkańcom Podkarpacia bogactwo kulturowe i artystyczne Kraju Kwitnącej Wiśni. Zaprezentują m.in. tradycyjny taniec japoński, taniec współczesny z instrumentem yanagawa-shamisen, tradycyjne i popularne melodie japońskie na koto, shamisen i flet oraz ludowy śpiew japoński. 
 
Balet do muzyki Chopina
 
– W tym roku w programie zaplanowany jest jedyny taki występ, w trakcie którego znana japońska tancerka Kozue Kawabe zaprezentuje tradycyjny japoński balet do wspaniałej muzyki Chopina – mówi Iga Dżochowska, organizatorka festiwalu. – Nie słyszałam, żeby coś podobnego miało miejsce gdziekolwiek. Chyba jesteśmy pierwsi na świecie – uśmiecha się.
 
Festiwal „Letni Powiew Japonii” odbywa się na Podkarpaciu od 15 lat, prezentując dorobek kultury japońskiej. Jednak sam festiwal ma dłuższą historię. W przeszłości odbywał się w innych miastach w Polsce, a także poza granicami kraju: w Paryżu, Hamburgu czy Tarnopolu na Ukrainie. – Festiwal ma już ponad 20 lat tradycji – dodaje Iga Dżochowska.
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy