Reklama

Kultura

Andy Warhol, jakiego nie znamy

Katarzyna Grzebyk
Dodano: 28.11.2012
960_Zwastowanie_Andy_warhol
Share
Udostępnij
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, Andy! Wystawa prac Andy’ego Warhola w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

Jego nazwisko znane jest nawet tym, którzy o sztuce kompletnie nie mają pojęcia. Jego styl – jedyny w swoim rodzaju, charakterystyczny, niepowtarzalny – może rozpoznać laik. Bo Andy Warhol, uznawany za jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku, kojarzony jest głównie z rewolucją w sztuce, pop-artem i popkulturą. Ale błędem byłoby sądzić dorobek artystyczny Warhola jedynie poprzez pryzmat uśmiechu Marylin Monroe, fascynujących autoportretów czy obrazów przedstawiających puszki Coca-Coli. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie pokusiło się o nietypową wystawę prac artysty. Wystawę, jakiej na świecie chyba jeszcze nie było.

Ci, którzy chcą zobaczyć prace Warhola, muszą się śpieszyć. Wystawa potrwa niewiele ponad miesiąc (od 7 grudnia 2012 r. do 22 stycznia 2013 r.), a to, co zobaczymy, z pewnością da spojrzenie na jego twórczość z całkiem innej strony.
 
Pop-art

Andy Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu w Pensylwanii jako Andrej Varchola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Varchola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka, byli imigrantami. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji. Słusznie uważa się go za rewolucjonistę sztuki, twórcę pop-artu i ikonę popkultury. Artystę, który przeszedł drogę od znakomitego grafika reklamowego do artysty-gwiazdy o popularności porównywalnej z gwiazdami filmowymi czy idolami muzyki pop. Sam był postacią nietuzinkową, tak jak jego sposób bycia, strój czy kolor włosów.

Twórczość Warhola znana nam jest przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym, do których używał techniki serigrafii. Powstałe w ten sposób sitodruki przedstawiają produkty konsumpcyjne (puszki Coca-Coli czy zupy pomidorowej Campbell, przedmioty z życia codziennego, np. maki, banany, pudełka proszku Brillo). Metoda ta umożliwiła Warholowi również odtwarzanie portretów największych gwiazd świata rozrywki: Brigitte Bardot, Marilyn Monroe, Elvis Presley, Jacqueline Kennedy Onassis, Marlon Brando czy Elizabeth Taylor.
 
Od czego zaczynał Andy Warhol?
 
Wspomnianą wyżej twórczość Warhola kojarzy niemal każdy z nas. Ale jak każdy początkujący artysta, i Warhol musiał od czegoś zaczynać. Od czego, dowiemy się z ekspozycji przygotowanej przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, które zorganizowało wystawę wczesnych prac artysty. Badacze odnajdują w nich tradycję rusińską związaną z pochodzeniem artysty.
 
Ekspozycja zatytułowana „Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, Andy! Andy Warhol – obecność przeszłości” ukazuje mało znaną twórczość mistrza, gdzie do głosu dochodzi jeszcze tradycja rodzimej kultury. Tradycję tą kultywowała matka artysty Julia Warhola, która miała wpływ na jego działania twórcze. Młody Andy z upodobaniem powielał kaligrafię matki  w swych reklamach, materiałach promocyjnych, opierał się na jej sugestiach w kwestiach artystycznych. Z upodobaniem wykorzystywał wyrazistą kolorystykę, stosował technikę monotypii, zabiegi zwielokrotnienia elementów dekoracyjnych tak  charakterystyczne dla rusińskich twórców.
 
Na wystawie zaprezentowano dzieła, które tematycznie związane są z okresem Bożego Narodzenia. Ukazują one nieznanego Warhola, nie jako ekscentryka, budzącą kontrowersje gwiazdę popkultury ale jako wrażliwego człowieka, powracającego do swych rodzinnych korzeni, do  swojego dzieciństwa, gdzie można odnaleźć spokój i bezpieczeństwo.  

Rzeszowska wystawa oparta jest na zbiorach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach, które gromadzi dzieła i pamiątki związane z Warholem.
 
Wystawa będzie czynna w okresie 7 grudzień 2012 r. – 20 stycznia 2013 r. (wystawie towarzyszą pokazy filmów oraz zajęcia warsztatowe).
 
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Ul. 3 Maja 19
35-030 Rzeszów
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy