Reklama

Kultura

Sanok nie do poznania. Zobacz w niedzielę Wzgórze Zamkowe

Aneta Gieroń
Dodano: 12.09.2013
7292_muzeum_sanok_1
Share
Udostępnij
Już otwarcie rok temu Galerii Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku ściągnęło do tego miejsca tłumy, a od niedzieli będzie tam jeszcze gwarniej, a przede wszystkim piękniej. Po rocznym remoncie oddawane jest dla mieszkańców i turystów wzgórze zamkowe wokół Muzeum Historycznego. Oficjalne otwarcie w niedzielę, 15. września o godzinie 15. A już od czwartku wielkie święto w Muzeum Historycznym – rozpoczynają się IV Noce Kultury Galicyjskiej. Będzie m.in. spotkanie z ojcem Leonem Knabitem, najpopularniejszym bodaj benedyktynem z Tyńca oraz występ krakowskiego teatru „Bagatela” ze spektaklem „Oblężenie, czyli Ci wspaniali mężczyźni”. Na wszystkie imprezy wstęp wolny.
 
Tym sposobem powstaje w Sanoku kulturalne centrum miasta, miejsce organizacji wielu imprez kulturalnych i edukacyjnych, a zarazem miejsca spotkań i odpoczynku mieszkańców oraz przybywających do miasta turystów – mówi Sebastian Niżnik, starosta sanocki.
 
W ramach projektu udało się m.in. wyremontować wieżę i utworzyć na niej taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Sanoka i doliny Sanu, wybudować wokół dziedzińca mur obronny oraz dobudować do zamku piwnice, które znajdują się pod dziedzińcem. W przyszłości powstanie tam magazyn muzealny, sala konferencyjna oraz ekspozycje muzealne, na których będzie można oglądać m.in. zabytki, które udało się odnaleźć podczas rewitalizacji placu św. Michała. 
 
– Wyremontowany w latach 90. XX w. renesansowy zamek, wybudowane przy współfinansowaniu ze środków unijnych w latach 2010-2011 skrzydło sanockiego zamku i stworzenie Galerii Beksińskiego oraz zrewitalizowany dziedziniec zamkowy stworzyły spójną całość oraz atrakcyjną przestrzeń publiczną – cieszy się Wiesław Banach, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku.

Przebudowa wzgórza zamkowego kosztowała ponad 7 milionów złotych, z czego ponad 5 mln 650 tys. to dofinansowanie z Unii Europejskiej i budżetu państwa. 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy