Reklama

Kultura

Generał Maczek jest na płycie. Będzie w komiksie

Jaromir Kwiatkowski
Dodano: 08.09.2013
7121_maczek
Share
Udostępnij
Rysownik Tomasz Bereźnicki od kilku miesięcy rysuje komiks pt. „Wrzesień pułkownika Maczka”. Komiks będzie opowiadał o walkach dowodzonej przez gen. Maczka 10. Brygady Kawalerii we wrześniu 1939 r. na Podkarpaciu. Ukaże się na początku 2014 r. Scenariusz komiksu stworzył Sławomir Zajączkowski, a zostanie on wydany przez Instytut Pamięci Narodowej. 
 
W czasie prac nad komiksem, Bereźnicki wpadł na pomysł skomponowania piosenki o polskim dowódcy wojsk pancernych. Sam ją także wykonuje (jest także gitarzystą). Słowa napisał krakowski poeta Marcin Baran. Singiel zawierający piosenkę „Maczek” oraz utwór instrumentalny Bereźnickiego „102”, które już niebawem będą promować komiks w rozgłośniach radiowych, zaprezentowano dziś w siedzibie IPN w Rzeszowie po wykładzie dra Jerzego Majki  „Kartki z biografii gen. Maczka”. 
 
Stanisław Maczek (1892-1994) – generał broni, kawaler Orderu Orła Białego, honorowy obywatel Rzeszowa. W czasie II wojny światowej dowódca 1. Dywizji Pancernej, która przeszła szlak bojowy przez Francję, Belgię, Holandię i Niemcy. W 1944 r. brała udział w inwazji sił alianckich w Normandii; odegrała także znaczącą rolę w bitwie pod Falaise i uczestniczyła w wyzwalaniu Bredy oraz zdobyciu niemieckiego Wilhelmshaven. Po demobilizacji gen. Maczek dowodził polskimi oddziałami w Wielkiej Brytanii. W 1946 r. został pozbawiony polskiego obywatelstwa, które zostało mu przywrócone w 1971 r. Zmarł w Edynburgu w wieku 102 lat. Został pochowany na cmentarzu żołnierzy polskich w Bredzie.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy