Reklama

Kultura

“Potpolski” Jacka Sroki w Galerii Pastula. Sztuka na prowincji

Opracowanie Aneta Gieroń
Dodano: 26.07.2021
55258_polski
Share
Udostępnij
W Galerii Sztuki Współczesnej Pastula w Porębach Kupieńskich kolejna świetna wystawa. W sierpniu „Potpolski” Jacka Sroki. Wernisaż 21 sierpnia o godz. 17.
 
Jacek Sroka to urodzony w Krakowie malarz, grafik i rysownik. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie  uzyskał dyplom w Pracowni Miedziorytu Prof. Mieczysława Wejmana. W latach1981-1988 był asystentem na Wydziale Grafiki krakowskiej ASP. W 2018 roku prowadził kurs grafiki w Akademii Sztuk Pięknych Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie. 
 
Wystawiał obrazy i grafiki na 120 pokazach indywidualnych ( m.in. w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Paryżu, Tokio, Berlinie, Reykjaviku, Amsterdamie, Maastricht, San Francisco, Wiedniu, Lyonie, Kurytybie, Pekinie) i kilkuset zbiorowych w Polsce i świecie. 
 
Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Polsce (m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskie, Bytom; Muzeum Sztuki, Łódź; Muzeum Sztuki Współczesnej, Radom, Biblioteka Jagiellońska, Kraków; Zbiory Graficzne PAU, Kraków ) i w świecie ( m.in. Metropolitan Museum, Nowy Jork; Graphishe Sammlung Albertina, Wiedeń; National Gallery of Art, Waszyngton; Musee Savoisien, Chambery; Cabinet des Estampes, Bibliotheque National de France, Paryż) oraz licznych kolekcjach prywatnych.
 
Artysta jest laureatem nagród i wyróżnień m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Graphica Atlantica w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987), Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody im. I. Trybowskiego na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994 ).
Nominowany do Paszportu "Polityki" w 1996 roku; laureat Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza (2001); odznaczony Brązowym Medalem „Gloria Artis” oraz , przyznanym przez ZPAP Okręg Krakowski Medalem Vive l'Art.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy