Reklama

Kultura

Galeria mistrzów: Józef Wilkoń w Przemyślu

Aneta Gieroń
Dodano: 08.07.2013
5537_Wilkon_5
Share
Udostępnij
W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w ramach cyklu wystaw sztuki współczesnej „Drogowskazy“ do końca sierpnia można oglądać wystawę prac Józefa Wilkonia. Znanego i cenionego na świecie ilustratora, malarza, rzeźbiarza i autora scenografii.
 
Do udziału w wystawach cyklu „Drogowskazy“ zapraszani są  artyści współcześni o niekwestionowanym dorobku twórczym, których dokonania mają już określone miejsce w historii sztuki i są swoistym punktem orientacyjnym – drogowskazem dla poszukujących młodych twórców. Ekspozycje nie mają na celu promowania artystów, lecz ukazanie ich twórczości w kontekście sztuk wizualnych. W ramach projektu planowane są wystawy malarstwa, rzeźby, grafiki, plakatu, fotografii. Pierwszą wystawą z cyklu już zrealizowaną w 2012 roku, była wystawa plakatu Rosława Szaybo, polskiego plakacisty, fotografa, projektanta okładek płyt i książek, współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu.
 
Twórca wszechstronny

Obecnie w przemyskim muzeum oglądać można prace Józefa Wilkonia, o którym mówi się twórca wszechstronny. Rzeźbiarz, scenograf, projektant gobelinów. Japończycy chcą stworzyć jego muzeum, a Włosi uważają go za jednego z najwybitniejszych ilustratorów. Zilustrował blisko 200 książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce oraz ok. 80 wydanych za granicą kraju. Książki z ilustracjami artysty przetłumaczono na ponad 20 języków. Ilustruje również czasopisma, projektuje karnety, pocztówki, kalendarze oraz inne małe formy graficzne.Prace Józefa Wilkonia znajdują się niemal na całym świcie m.in. w japońskich muzeach i wielu prywatnych kolekcjach.

Wilkoń urodził się w 1930 roku w Bogucicach. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954) oraz malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (pracownia prof. Adama Marczyńskiego). Od początku  zainteresowania twórcze Wilkonia oscylują wokół przyrody i świata zwierząt. Perfekcja warsztatu poparta wykształceniem historyka sztuki oraz umiejętność bacznej obserwacji pozwoliły mu stworzyć niezwykły obraz zwierząt,  przy całej wierności naturze:  baśniowych, pełnych fantazji, ciepła i refleksji. 

Uwielbiają go widzowie, w przedziale wiekowym od 1-100 lat. Na swoim koncie ma ponad 80 wystaw indywidualnych w Polsce, jak również poza jej granicami. Do ważniejszych należy „Arka Wilkonia”, Zachęta, Warszawa (2008) oraz wystawa w paryskim Centrum  Pompidou.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy