Reklama

Kultura

Angela Gaber Trio 5 kwietnia w Sanoku

Sylwia Katarzyna Mazur
Dodano: 02.04.2013
3087_Zespol_na_otwarcie
Share
Udostępnij
„Opowieści z Ziemi” to tytuł najnowszej płyty bieszczadzkiego zespołu Angela Gaber Trio. Wykonanie, kompozycje, aranżacje, miejsce nagrania i sposób zebrania na nią pieniędzy sprawiają, że album jest wyjątkowy pod każdym względem. – Płyta, którą oddajemy w ręce słuchaczy to efekt naszego spotkania, wielomiesięcznej pracy, spełnienie marzeń – po prostu – mówi wokalistka zespołu, Angela Gaber. Koncert premierowy płyty „Opowieści z Ziemi” odbędzie się 5 kwietnia w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku. Wraz z zespołem wystąpią zaprzyjaźnieni artyści – Dominik Muszyński, Maciej Harna oraz zespół Widymo.
 
Bieszczadzki zespół to trójka muzyków, bardzo różnych, ale i intrygujących muzycznie. Zespół powstał w 2011 r. W jego skład wchodzą: Angela Gaber – wokalistka, animatorka kultury, kiedyś prowadząca słynny Bazar Sztuki, Alexander Chikmakow – kazachski gitarzysta i aranżer oraz Łukasz Sabat – grający na saksofonie i ormiańskim duduku, na płycie odpowiedzialny za elektroniczne dźwięki.
 
Muzyka pogranicza

Liderka zespołu podkreśla, że muzycy czują się mocno związani z tą częścią Karpat. Zespół inspirował się melodiami, które w grupowej pamięci istnieją od zawsze. Mozaikę kulturową tego obszaru słychać na płycie, na której mieszają się brzmienia łemkowskie, bojkowskie, ukraińskie, polskie i serbskie. Wszystko to zostało okraszone elektronicznymi dźwiękami, za które odpowiadał Łukasz Sabat oraz elektroakustycznymi aranżacjami Alexandra Chikmakova.

– Choć jesteśmy różni, to wszyscy utożsamiamy się z górami. Ta płyta to wypadkowa nas wszystkich. Bieszczady to pogranicze kultur i taki miał być motyw przewodni tej płyty. Pod żadnym pozorem nie chcieliśmy stworzenia skansenu dźwięków. Zależało nam na płycie adekwatnej do naszych czasów, która jednocześnie oddaje bogate dziedzictwo kulturowe Bieszczadów – dodaje wokalistka.
 
Muzyka nie-łatwa i przyjemna
 
Angela Gaber zdaje sobie sprawę, że dla wielu słuchaczy utwory z płyty mogą być zbyt trudne. Sama przyznała, iż spotkała się z sugestiami, że dane piosenki można by zagrać prościej, trafiając w gusta szerszej publiczności, że można by je uczynić bardziej skocznymi, przyswajalnymi dla nieoswojonego ucha. –Od początku wiedzieliśmy, że płyta ma być autentyczna. Bez żadnej komercyjnej ściemy. Żadnych półśrodków. Nasza muzyka ma przenosić w magiczne miejsca. Ma skłaniać do refleksji – mówi artystka.
 
Kościół zamiast studia

„Opowieści z Ziemi” nie są płytą studyjną. Aranżer Konrad Oklejewicz przekonał muzyków do zarejestrowania płyty w kościele w Mrzygłodzie. Zgodę wyraził lokalny proboszcz ks. Marek Cecuła. Zespół nagrywał album latem 2012 r. Muzycy spotykali się wieczorem, kiedy z kościoła wychodzili ostatni wierni. Płyta nagrywana była na tzw. setkę, bez odtwarzania i powtórzeń. Jest to kolejny dowód na szczerość przekazu, na którym tak zależało bieszczadzkim artystom.
 
Pora na premierę 
 
Koncert premierowy płyty „Opowieści z Ziemi” odbędzie się 5 kwietnia w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku. Wraz z zespołem wystąpią zaprzyjaźnieni artyści – Dominik Muszyński, Maciej Harna oraz zespół Widymo. Zespół ma już zaplanowane koncerty na festiwalach w całej Polsce. -Zaskakujący jest fakt, że częściej koncertujemy gdzieś w Polsce niż na Podkarpaciu. Może zmieni się to po wydaniu tej płyty? – zastanawia się wokalistka Angela Gaber Trio.
 

 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy