Reklama

Kultura

W piątek koncert Filharmonii Podkarpackiej. Transmisja w Internecie

Redakcja
Dodano: 03.02.2021
52652_muzyka
Share
Udostępnij
Walc Straussa i „Taniec węgierski” Brahmsa, a także Offenbach i Czajkowski – muzyka pełna temperamentu jest w programie najbliższego koncertu Filharmonii Podkarpackiej. Sala koncertowa dla publiczności pozostaje wprawdzie zamknięta, ale muzycy zapraszają w piątek, 5 lutego, przed ekrany – transmisja na YouTube rozpocznie się o godz. 19. 
 
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej zagra w piątek, 5 lutego, o godz. 19, pod batutą Roberta Naściszewskiego. Transmisja odbędzie się na kanale Filharmonii na YouTube.
 
W programie:
 
J. Offenbach – Uwertura do opery „Orfeusz w piekle”
J. Strauss II – Walc „Wino, kobieta i śpiew”
J. Strauss II – Annen polka op. 17
J. Brahms – Taniec węgierski nr 6 i  7
P. Czajkowski – „Walc kwiatów” z baletu „Dziadek do orzechów”
 
Muzyka, która podbiła świat – pogodna, pełna tanecznego temperamentu, w której piękne melodie łączą się z doskonałą orkiestracją mistrzów kompozytorskiego rzemiosła, to propozycja na spędzenie czasu w karnawałowym nastroju.  Uwertura do operetki „Orfeusz w piekle” jest  wiązanką tematów z całego dzieła, z  porywającym kankanem na czele.
 
W korowodzie tańców znajdą się także walce Straussa i Czajkowskiego oraz kompozycje Brahmsa łączące w sobie ślady ludowej muzyki węgierskiej z elementami muzyki Bliskiego Wschodu,  Turcji,  ludów bałkańskich i słowiańskich. Do rozsławienia Tańców węgierskich Brahmsa przyczynił się znakomity skrzypek węgierskiego pochodzenia – Joseph Joachim, grając w całej  Europie własne transkrypcje tych utworów na skrzypce i fortepian. Dzięki niemu usłyszano je także w Warszawie, a potem  w Krakowie, w sali Hotelu Saskiego 1880 roku –  z samym Brahmsem przy fortepianie. 
 
Koncert jest bezpłatny.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy