Reklama

Kultura

Niebawem VIII Najazd Awangardy na Rzeszów. Wśród gości Krzysztof Karasek

Alina Bosak
Dodano: 19.10.2020
51880_awangarda
Share
Udostępnij
Teatr im. Wandy Siemaszkowej zakończył okres kwarantanny i znów zaprasza do spotkań ze szuka i artystami. We wtorek, 27 października, o godz. 19.03, teatralną przestrzenią zawładną poeci, szykuje się bowiem VIII Najazd Awangardy na Rzeszów. Z Warszawy ma dotrzeć Krzysztof Karasek. 
 
Corocznego spotkania poetów i poetek z podkarpacką publicznością epidemia nie przekreślił, progi dla nich po raz kolejny otworzył Teatr im. Wandy Siemaszkowej. Jak przyznają gospodarze rzeszowskiej sceny dramatycznej, imię patronki zobowiązuje. Wszak Wanda Siemaszkowa była wielką miłośniczką i orędowniczką polskiej literatury. A VIII Najazd Awangardy na Rzeszów to okazja, by pochylić się nad twórczością lokalnych poetów. Pomysłodawcą wydarzenia jest Stanisław Dłuski, pochodzący z Dębowca poeta, związany z Rzeszowem i tutejszym uniwersytetem. Podczas wieczoru, 27 października, publiczność usłyszy wiersze jego autorstwa, a także: Jana Bełcik, Piotra Duraka, Kamila Flagi, Mariusza Kalandyka, Krystyny Lenkowskiej, Ryszarda Mścisza, Jakuba Pacześniaka, Yousefa Sh`Hadeha, Natalii Szumnej, Arkadiusza Tuziaka, Małgorzaty Żureckiej.
 
Do podkarpackich poetów dołączy gość specjalny – Krzysztof Karasek. 83-letni twórca uważany jest za jednego z wybitniejszych poetów „pokolenia Nowej Fali”. Teatr wyśle po niego samochód, aby zapewnić bezpieczny dojazd do Rzeszowa. Samo spotkanie także jest zaplanowane, aby wszyscy czuli się bezpiecznie. Odbędzie się na Dużej Scenie, widownia zostanie zdezynfekowana pół godziny przed wejściem publiczności. Zajętych będzie jedynie 25 proc. miejsc. Na spotkanie obowiązują bilety, w cenie 5 zł. 
 
– Mam nadzieję, że przez kilka najbliższych dni nie będzie nowych obostrzeń i VIII Najazd Awangardy w Rzeszowie odbędzie się zgodnie z programem – mówi Stanisław Dłuski. – Sytuacja sprawiła, że potrwa krócej i usłyszymy wiersze 14, a nie 30 poetów, ale za to po raz pierwszy pojawi się gość specjalny. Zjazd poetów wykracza tym samym poza Podkarpacie. Ten lokalny festiwal może w przyszłości, jeśli będą środki finansowe, rozwijać się w wydarzenie o ogólnopolskim zasięgu. Tym bardziej, że jest nawiązaniem do przedwojennego Najazdu Awangardy w Warszawie, w którym wzięli udział m.in. Czesław Miłosz, Józef Czechowicz. Sam nie planowałem cyklicznej imprezy, kiedy osiem lat temu w pubie przy Dworcu Głównym w Rzeszowie organizowałem pierwszy „Najazd”. Przyszło jednak 100 osób, a potem teatr zaoferował swoja scenę – wspomina poeta.  
 
Tegoroczny Najazd rozpocznie się od rozmowy z Krzysztofem Karaskiem, którą poprowadzi Stanisław Dłuski. – Zapytam go o początki poetyckiej drogi, o debiut, o jego poglądy na temat natchnienia i o awangardę – czy ta „straż przednia” jeszcze w ogóle istnieje – zdradza.
 
Wiersze przeczytają aktorzy Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie – Małgorzata Machowska i Robert Chodur.
 
Tegoroczna VIII już edycja Najazdu Awangardy na Rzeszów odbędzie się w ramach Przestrzeni Sztuki – pilotażowego programu powołania ogólnopolskich, interdyscyplinarnych centrów kultury, rozwijanego pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Instytut Muzyki i Tańca. Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie jest jednym z czterech teatralnych ośrodków zaproszonych do udziału w projekcie. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy