Reklama

Kultura

Rzeszów zaprasza na Narodowe Czytanie “Balladyny”. Nagraj siebie

Alina Bosak
Dodano: 02.09.2020
51492_ballady
Share
Udostępnij
Mordując siostrę i wykorzystując naiwność Kirkora Balladyna zdobywa upragnioną władzę. Do czego właściwie jest zdolny człowiek, by osiągnąć cel? Czy tylko Boża sprawiedliwość dosięgnąć może władcę? Jakie prawa rządzą historią? To wciąż aktualne pytania, na które odpowiedzi szukał Juliusz Słowacki, pisząc kilka lat po upadku powstania listopadowego jedno ze swoich najsłynniejszych dzieł. 5 września jest okazja, by znów się pochylić nad starą, szkolną lekturą. Na dziewiątą edycję Narodowego Czytania, po raz pierwszy w formie zdalnej, zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka w Rzeszowie oraz Centrum Kulturalne w Przemyślu. Można nagrać własną interpretację i umieścić na FB z oznaczeniem #RzeszówCzytaBalladynę.
 
„Balladyna”, którą w tym roku wybrała Para Prezydencka, jako dzieło na Narodowy Czytania, to tragedia dobrze pasująca do każdych czasów, bo zawsze aktualne są rozważania dotyczące władzy, ludzkich słabości i wpływu człowieka na historię. Powstała w czasach niespokojnych, po klęsce powstania listopadowego, w czasach Wielkiej Emigracji. Pierwsze wydanie Juliusz Słowacki dedykował Ignacemu Krasińskiemu, autorowi „Irydiona”. Obaj, przytłoczeni narodową klęską, widzą więcej błędów w ludzkich poczynaniach niż możliwości kształtowania dziejów z dobrym skutkiem. Słowacki liczy na Boga. Piorunem zabije zatem Balladynę. Do Krasińskiego napisze zaś we wstępie do dramatu:
 
"Kochany Irydionie! (…) Wychodzi na świat Balladyna z ariostycznym uśmiechem na twarzy, obdarzona wewnętrzną siłą urągania się z tłumu ludzkiego, z porządku i z ładu, jakim się wszystko dzieje na świecie, z nieprzewidzianych owoców, które wydają drzewa ręką ludzi szczepione. Niech naprawiacz wszelkiego bezprawia Kirkor pada ofiarą swoich czystych zamiarów; niech Grabieć miłuje kuchnią Kirkora; niechaj powietrzna Goplana kocha się w rumianym chłopie, a sentymentalny Filon szuka umyślnie męczarni miłosnych i umarłej kochanki; niechaj tysiące anachronizmów przerazi śpiących w grobie historyków i kronikarzy (…) to Balladyna wbrew rozwadze i historii zostanie królową polską — a piorun, który spadł na jej chwilowe panowanie, błyśnie i roztworzy mgłę dziejów przeszłości."
 
Czytanie przeszłości jednakże również obarczone jest błędem kronikarzy. I nie ma co do tego wątpliwości nikt, kto doczyta Epilog „Balladyny”. Tam przecież pojawi się jeden z kronikarzy – Wawel, a pytany o ocenę władczyni, która na śmierć skazała własną matkę, zabiła wcześniej siostrę i była prostą dziewczyną ze wsi, stwierdzi: 
 
„ Królowa jak Salomon panowała mądrze,
Więc musiała być mądrą, przy mądrości cnota. (…)
Z historycznych szczytów
Patrząc, ród jej prowadzę z kraju Obotrytów,
Którzy mięsa nie jedzą. Choć jeden uczonek 
Mieni, że pochodziła z kraju Amazonek”
 
Narodowe Czytanie to okazja, by „Balladynę przeczytać od deski do deski i być może z innym spojrzeniem niż w latach szkolnych. Do wspólnej lektury zaprasza wiele instytucji. W Rzeszowie prezydent Tadeusz Ferenc oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na wydarzenie pn. „Urodziny Słowackiego”.
 
5 września br. zaplanowano czytanie online fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego przez zaproszonych gości. Odbędzie się inscenizacja wybranego fragmentu „Balladyny” przez historyczną grupę rekonstrukcyjną ZBiR oraz premiera klipu muzycznego Pawła Steczkowskiego pt. „Ballada polska”. Czytelnicy zostaną zaproszeni do gry mobilnej „Zaginiona Korona” oraz takich atrakcji online jak: tutoriale i quizy, m. in. „Zamki i legendy polskie”, „Korona Popiela”.
 
Również od 5 września do 11 września trwa akcja czytelnicza #RzeszówCzytaBalladynę, promująca głośne czytanie wśród Rzeszowian. – Chętnych zapraszamy do włączenia się w akcję poprzez nagranie krótkiego filmiku z własną interpretacją fragmentu „Balladyny” Juliusza Słowackiego, umieszczenie na swoim profilu FB i oznaczenie #RzeszówCzytaBalladynę. WiMBP w Rzeszowie będzie udostępniać je na swoim bibliotecznym fanpage’u – zachęcają organizatorzy.
 
Wydarzenie 9. Narodowe Czytanie w Rzeszowie: „Urodziny Słowackiego” będzie dostępne na stronach www.erzeszow.pl, www.wimbp.rzeszow.pl oraz na FB @WiMBPwRzeszowie.
 
Ze względu na sytuację epidemiczną również Centrum Kulturalne w Przemyślu postanowiło włączyć się w tegoroczną akcję Narodowego Czytania w formie zdalnej. 5 września zaprasza do wysłuchania na stronie Centrum Kulturalnego w Przemyślu (www.ck.przemysl.pl) przygotowanego specjalnie na tę okazję słuchowiska. W jego stworzenie zaangażowani zostali pracownicy CK oraz aktorzy przemyskiego Teatru S.A.N. 
 
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. „Potop” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy