Reklama

Kultura

Urszula Dudziak “wyśpiewa wam wszystko” w rzeszowskiej bibliotece

Natalia Chrapek
Dodano: 15.01.2020
49026_ula
Share
Udostępnij
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Urszulą Dudziak, znaną wokalistką i kompozytorką, która nie bez powodu nazywana jest królową polskiego jazzu. Jej  piosenka „Papaya” z 1976 roku stała się hitem w Azji, Ameryce Południowej i na Filipinach. Do słynnego „turururu” tańczy m.in. armia filipińska podczas przerwy w musztrze. W sobotę, 18 stycznia, artystka odwiedzi Rzeszów i opowie nie tyle o kulisach pracy na scenie, ale o swoich dwóch autobiograficznych książkach: „Wyśpiewam wam wszystko” oraz „Wyśpiewam wam więcej”.
 
Urszula Dudziak – charyzmatyczna, pełna energii i przede wszystkim z niezwykłą skalą głosu, przez lata odnosiła sukcesy na całym świecie. Nagrała ok. 50 albumów, wśród których tryumfy święci utwór „Papaya” z 1976 roku. Po trzydziestu jeden latach od powstania, stał się hitem na Filipinach, w Azji i Ameryce Południowej, gdzie dodano do niego charakterystyczny taniec „papaya dance”. Na nowo odkrył go miejscowy prezenter radiowy. W 2007 roku o sukcesie „Papai” i tańca papaya informowała nawet amerykańska stacja telewizyjna ABC w programie Good Morning America. Papayę tańczy m.in. armia filipińska podczas przerwy w musztrze. 
 
Artystka ma na swoim koncie występy z takimi gwiazdami, jak: Krzysztof Komenda, Michał Urbaniak, Bobby McFerrin, Ron Carter, Nina Simone, Lionel Hampton czy Sting. Ostatnio zachwyca również jako jurorka w popularnym muzycznym show emitowanym na antenie TVP 2 -„The Voice of Senior”. To właśnie siostry Szydłowskie z jej drużyny odniosły zwycięstwo w pierwszej edycji programu, podbijając serca milionów Polaków. 
 
Wyśpiewa wszystko i jeszcze więcej…
 
W najbliższą sobotę, artystka odwiedzi Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, by opowiedzieć czytelnikom o swoich dwóch autobiograficznych książkach: „Wyśpiewam wam wszystko” i „Wyśpiewam wam więcej”. Pierwsza z nich to historie spisane z pamiętników prowadzonych przez Dudziak od najmłodszych lat. Przeplatają się tutaj wspomnienia o Jerzym Kosińskim, Milesie Davisie, Stingu i wielu, wielu innych. Wszystkie osadzone nie tylko w polskiej, ale także nowojorskiej przestrzeni, gdzie piosenkarka mieszkała przez 20 lat. Po znakomicie przyjętym książkowym debiucie kompozytorka powróciła z drugą opowieścią snutą w innym stylu i tempie. Z zapisanych przez nią słów, wyłania się portret silnej kobiety, która poznała i smak sukcesu, i gorycz porażki. W wielu wątkach przytacza kolejną porcję muzycznych wspomnień i zabawnych anegdot, a także refleksję nad codziennością oraz potężną dawkę optymizmu. Postrzeganie świata przez pryzmat różowych okularów (poza tenisem i jazzem, rzecz jasna) autorka promuje od pierwszej do ostatniej strony. 
 
Wstęp na spotkanie, które rozpocznie się o godz. 13.45. w Wypożyczalni Głównej przy ul. Dąbrowskiego 33a,  jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
 
 
Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy