Reklama

Kultura

“O, Matko” – nowa książka Bogusława Kotuli

Natalia Chrapek
Dodano: 10.12.2019
48707_boguslaw
Share
Udostępnij
Bogusław Kotula, znany etnolog, pisarz i gawędziarz, wydał właśnie nową książkę. „O, Matko” to opowieść nawiązująca do matki autora, okraszona wspomnieniami o kobietach, które żyły i mieszkały w Rzeszowie. Spotkanie z autorem, który w swoim dorobku literackim do tej pory starał się najczęściej ocalić niepowtarzalne „wczoraj i dziś” miasta nad Wisłokiem, odbędzie się w czwartek, 12 grudnia o godz. 16 w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie. 

Bogusław Kotula – rocznik 1938. Etnolog z wykształcenia, pisarz, gawędziarz, znawca historii Rzeszowa. W swoich książkach stara się ocalić niepowtarzalne „wczoraj i dziś” miasta nad Wisłokiem. A napisał ich wiele, m.in.: „Hajleluki, czyli anegdoty prawdziwe o Franciszku Kotuli”, „Rzeszowskie lizaki”, „Kiedy Rzeszów był Reichshofem”, „Na kuca po kampe”, „Kostka szarego mydła” oraz wzruszające oryginalnością językową opowiastki rzeszowskie „Majzlem, szmerglem, klinem”, „Uśpić psa”, „Zobaczyć Rzeszów i…”, „Nie balim się Rzeszowa”. Za swoją twórczość został uhonorowany Nagrodą I stopnia w dziedzinie literatury, przyznaną przez prezydenta i Radę Miasta Rzeszowa oraz nagrodą marszałka województwa w dziedzinie kultury. 
 
Bogusław Kotula jest synem Franciszka Kotuli – słynnego etnografa, historyka, folklorysty i muzealnika, współorganizatora Muzeum Ziemi Rzeszowskiej (dzisiejsze Muzeum Okręgowe w Rzeszowie) i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
 
„O, Matko”
 
W swojej nowej książce „O, Matko” pisarz powraca do rodzinnych wspomnień, związanych z tytułową matką . To zupełnie osobista refleksja, okraszona opowiadaniami z różnych stron, z Rzeszowa również.
 
– Tym razem nie jest to książka tylko o Rzeszowie, chociaż pojawiają się tutaj fragmenty o matkach, które w naszym mieście żyły i mieszkały. Te fragmenty mają jednak charakter bardziej sentymentalny i uczuciowy – mówi Bogdan Kaczmar, dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. – Jak każdy rodzaj pamiętników czy wspomnień, to bardzo subiektywny przekaz, nie mniej interesujący od pozostałych prac autora. 
 
Spotkanie z rzeszowskim „pniokiem”

Spotkanie autorskie z Bogusławem Kotulą, promującym swoją nową książkę „O, Matko” odbędzie się w czwartek, 12 grudnia o godz. 16. w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.  Poprowadzi je Roman Małek. O muzyczną oprawę zadba Andrezj Szypuła, a liryczną – Stefan Żarów.
 
 
Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy