Reklama

Kultura

Henryk Sienkiewicz w obrazkach. Nowa książka Wojciecha Birka

Natalia Chrapek
Dodano: 25.11.2019
48452_wojtek
Share
Udostępnij
„Quo vadis” czy „Ogniem i mieczem” w postaci komiksu? Czemu nie! Wojciech Birek, jeden z najlepszych polskich tłumaczy komiksu i jednocześnie pracownik naukowy Uniwersytetu Rzeszowskiego skończył właśnie pracę nad swoją nową książką, która jest opowieścią o Henryku Sienkiewiczu jako rysowniku i autorze powieści, na podstawie których powstało ponad 80 komiksów na świecie. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z autorem, które odbędzie się w najbliższy piątek, 29 listopada. 
 
„Henryk Sienkiewicz w obrazkach. Rysunki Henryka Sienkiewicza i obrazkowe adaptacje jego powieści” to najnowsza książka Wojciecha Birka, który jako dziecko zakochał się w „Kapitanie Żbiku” i z komiksu nie wyrósł już nigdy, na szczęście. Dziś jest komiksowym autorytetem i jurorem we wszelkiego rodzaju festiwalach oraz konkursach związanych z ilustrowanymi historiami. Dzięki niemu od ponad 20 lat zachwycamy się polską wersją kultowego „Thorgala”, a to i tak tylko skromny wycinek jego komiksowej i naukowej twórczości. Ostatnio wydał książkę, która jest nowym odczytaniem historii Henryka Sienkiewicza jako rysownika i autora powieści, na podstawie których powstało ponad 80 komiksów na świecie. Po raz pierwszy komiksowej odsłony „Ogniem i Mieczem” podjął się pod koniec lat 90. XX wieku.To był też jego pierwszy komiks rysowany tylko na komputerze. Napisał scenariusz pierwszego tomu, rozrysował w formie storyboardu kilkanaście stron… i na tym się skończyło. 
 
Teraz zwieńczył swoje "sienkiewiczowskie" dzieło w postaci nowej książki, której pierwsza inspiracja wyszła od prof. Tadeusza Bujnickiego, znanego badacza twórczości Henryka Sienkiewicza. Ten namówił Wojciecha Birka do współczesnego odczytania Sienkiewicza jako rysownika. To badanie okazało się równie ciekawe, co absorbujące, bo choć słynny powieściopisarz jest autorem około setki zachowanych do dziś rysunków, to powstawały one zwykle przy okazji korespondencji i towarzyskich zdarzeń. Dotychczas, akurat tej jego działalności rysowniczej nikt szerzej nie badał i nie opisywał, co aż dziwne, biorąc pod uwagę popularność twórczości i samego Sienkiewicza. W publikacji Birka znalazła się próba opisu i analiza komiksowych adaptacji powieści  autora "Ogniem i Mieczem"oraz licznych opowiadań, a było ich ponad 80.
 
– Wspaniała naukowa przygoda zwłaszcza dla mnie, człowieka, który patrzy na to jako rysownik, teoretyk komiksu i… właściciel największej dziś w Polsce kolekcji komiksowych adaptacji dzieł Sienkiewicza z całego świata – mówił Wojtek Birek w wywiadzie dla magazynu VIP Biznes&Styl w 2017 roku.

Spotkanie autorskie z Wojciechem Birkiem, podczas którego będzie można kupić książkę i uzyskać rysunkową dedykację autora, zaplanowano na piątek, 29 listopada w rzeszowskiej bibliotece przy ul. Sokoła 13. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17. Uświetni je wystawa wybranych obrazkowych adaptacji dzieł Henryka Sienkiewicza z całego świata. 
 
 
Fot. Materiały prasowe
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy