Reklama

Kultura

Odważ się czytać! Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 23.11.2019
48340_targi
Share
Udostępnij
Trzecia już edycja Świątecznych Targów Książki trwa od piątku w Rzeszowie – w Galerii Millenium Hall niepodzielnie rządzą książki. Na stoiskach trzydziestu wydawnictw kłębi się tłum moli książkowych, a równie liczne audytorium przyciągają spotkania autorskie z ulubionymi pisarzami w Klubie LUKR. W piątek o swoich bohaterach opowiadali m.in. Andrzej Potocki, Natalia Sońska, Joanna Jax i Karolina Wilczyńska. Wspomnieniom nie było końca z kapitanem Tadeuszem Wroną oraz Katarzyną Dowbor, zaś siostra Anastazja zdradziła tajemnice swojej legendarnej kuchni. W sobotę drugi dzień targów i kolejne spotkania autorskie. Będą: Katarzyna Bonda, Leon Wiśniewski, Łukasz Orbitowski oraz Magda Skubisz. Kamil Sipowicz i Tomasz Michałowski opowiedzą o kulisach książki „Miłość zaczyna się od miłości” i odkryją, jak Kora pracowała nad tekstami piosenek, jak tworzyła nowe wersje, jak skreślała, uzupełniała, walczyła o frazę i rytm… 
 
Książkowa impreza już na stałe wpisze się w kalendarz kulturalnych wydarzeń Rzeszowa, a entuzjastów słowa z każdym rokiem przybywa. Przyciągają 30 proc. rabaty na ulubione powieści i możliwość zdobycia autografu ulubionego pisarza.
 
W piątek wierne grono czytelniczek spotkało się z autorkami literatury obyczajowej: Joanną Jax, Karoliną Wilczyńską i Natalią Sońską. Panie zdradziły, jak odważyły się pisać, a przede wszystkim jak będąc autorkami kilkunastu książek wciąż bez większych problemów radzą sobie z pomysłami na ciekawe fabuły.
 
Natalia Sońska pochodzi z Łańcuta i jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Rzeszowskim. Była studentką, gdy 4 lata temu zadebiutowała powieścią „Garść pierników, szczypta miłości”. Od tego czasu wydała już 15 książek.
 
– Dla rodziny i przyjaciół moje pisania było sporym zaskoczeniem, ja też nie do końca wierzyłam w swój sukces, choć uwielbiam pisać od zawsze – przyznaje Natalia Sońska. – Bardzo pomogło mi wydawnictwo, do którego wysłałam swoją pierwszą książkę. Od razu zgodzili się ją wydać, a z czasem przyszły kolejne propozycje współpracy.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Natalia od kilku lat łączy pracę pisarki z zawodem prawnika i jak na razie oba te zajęcia sprawiają jej dużo radości.
 
– Bywa, że przed ostatecznym terminem oddania powieści pracuję kilkanaście godzin dziennie, ale na razie staram się oba te zajęcia łączyć – opowiada.
 
Karolina Wilczyńska i Joanna Jax, kiedyś równie aktywne zawodowo jak i pisarsko, od jakiegoś czasu koncentrują się już tylko na pisaniu książek.

– Tak bardzo wstydziłam się i stresowałam przy wydaniu pierwszej powieści, że postanowiłam pisać pod pseudonimem – śmieje się Joanna Jax, a właściwie Jakubczak.
 
I… od pierwszej książki czytelniczki ją pokochały. Wydany w 2014 roku pierwszy tom sagi von Becków zachwycił miłośników literatury obyczajowej i krytyków. Zawiła historia polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera SS oraz ich potomków do dziś wzrusza miłośników historii w różnym wieku.
 
Joanna Jax przyznaje, że wiele pracy kosztuje  ją przygotowanie tła historycznego oraz realiów epoki, jakie opisuje w swoich książkach.
 
– Zwykle na jedną stronę napisaną, pewnie pięć jest przeczytanych – dodaje. 
 
Samodyscypliny jednak jej nie brakuje – jest także autorką sześciotomowego cyklu powieściowego „Zemsta i przebaczenie” oraz książek z cyklu „Zanim nadejdzie jutro” opowiadających o zsyłkach Polaków.
 
Karolina Wilczyńska to autorka bardzo popularnej sagi „Stacja Jagodno” oraz cyklu powieściowego „Rok na Kwiatowej”. Pisarka pochodząca z Kielc uwielbia w swoich książkach wykorzystywać motyw Gór Świętokrzyskich i ważniejsze od tego, co zdarzy się w jej książkach, są dla niej emocje bohaterów. To taka pochodna pracy terapeutki oraz wykładowcy akademickiego.
 
Entuzjastka rękodzieła artystycznego, także w swojej ostatniej książce „To będą piękne święta” nie bała się do historii swoich bohaterów dołożyć też zdjęcia i opisy, jak wykonać broszkę z filcu, czy kwiaty z bibuły.
 
– Pisanie to dla mnie autentyczna radość, choć gdy kończę każdą książkę, zawsze mówię, że już ostatni raz cierpię te katusze – opowiada ze śmiechem Karolina Wilczyńska. – A potem przychodzi książka z wydawnictwa i za każdym razem czuję taką dumę, że znów zasiadam do pisania.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Wilczyńska wydała już 27 książek i wciąż ma nowe pomysły. – Inspirują mnie ludzie, co wcale nie oznacza, że opisuję rodzinę i przyjaciół, albo zdradzam autentyczne historie z życia innych – mówi. – Każde spotkanie, rozmowa są dla mnie kopalnią pomysłów, a rozmowy z ludźmi uwielbiam.  
 
W sobotę stoiska z książkami czynne są od rana, natomiast spotkania autorskie zaplanowano od godz. 11 do 19. Na czytelników czeka 30 wydawnictw, a w ciągu dnia na wszystkich stoiskach będzie można spotkać ulubionych autorów.
 
Na godzinę 17 zaplanowano spotkanie z Magdaleną Skubisz, pisarką z Przemyśla, zaś tegoroczne targi książki zamknie spotkanie o godz. 19 poświęcone twórczości Kory. Olga Sipowicz, legendarna wokalistka Maanamu i autorka tekstów zmarła w lipcu ubiegłego roku. Kilka dni temu ukazała się książka „Miłość zaczyna się od miłości” – opracowane zapiski Kory, jak pracowała nad tekstami piosenek, jak tworzyła nowe wersje, jak skreślała, uzupełniała – i o tym wszystkim opowiedzą Kamil Sipowicz oraz Tomasz Michałowski.

Wszystko też wskazuje na to, że za rok doczekamy się już 4. edycji Świątecznych Targów Książki, których organizatorem jest Develop Investment, zaś Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Urząd Miasta Rzeszowa wspiera je finansowo i obejmuje honorowym patronatem. 
 
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy