Reklama

Kultura

Poznaj sekrety Rzeszowa z Aliną Bosak i Katarzyną Grzebyk

Aneta Gieroń
Dodano: 03.11.2019
48087_rzeszow
Share
Udostępnij
Rzeszów to dziś ponad 200 tys. miasto, które w ostatniej dekadzie przeżywa najszybszy rozwój w swojej prawie 700-letniej historii. To też miasto z niezwykle barwną historią i galerią postaci niczym z hollywoodzkiego filmu. Alinie Bosak i Katarzynie Grzebyk, dziennikarkom z dużym doświadczeniem i dorobkiem publicystycznym udało się stworzyć opowieść o Rzeszowie, która oczaruje zarówno tych, którzy Rzeszów świetnie znają, jak i tych, którzy w ostatnich latach związali z tym miastem swój los i chcieliby trochę bardziej, niż tylko naskórkowo poznać klimat tego miejsca. W „Sekretach Rzeszowa” autorki umieściły prawie 40 historii związanych z Rzeszowem, jego najciekawszymi postaciami i adresami niekiedy zapomnianymi, albo owianymi tajemnicami. Wszystkie sekrety związane ze stolicą Podkarpacia zdradzą na spotkaniu autorskim, które już 13 listopada o godz. 17.00 w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Sokoła w Rzeszowie.
 
Prawie 200 stron świetnej lektury o Rzeszowie, gdzie Alina Bosak i Katarzyna Grzebyk ze swadą, humorem, a przede wszystkim z dziennikarską dociekliwością snują opowieść wokół tych bardzo popularnych nazwisk związanych z Rzeszowem, ale i odkrywają słabo znane epizody z historii miasta. Umiejętnie łączą wątki osób i zdarzeń, gdzie Rzeszów niekoniecznie grał pierwszoplanową rolę, ale jest ważnym bohaterem opowieści. Całość uzupełniają piękne zdjęcia archiwalne, które wzruszą niejednego rzeszowianina.

W książce, obok tak popularnych historii, jak tych związanych z Podziemną Trasą Turystyczną, Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego i kultowym Hotelem Rzeszów, wiele jest też zapomnianych historii: o wizycie Nikity Chruszczowa w 1959 roku, produkcji porcelany w Boguchwale, motoryzacyjnym sukcesie Mikrusa, czy pochodzącym z Rzeszowa współpracowniku Alberta Einsteina, Jakobie Laubie.
 
„Sekrety Rzeszowa” to nie tylko bardzo „smakowity” opis dziejów Rzeszowa ale też zapis niezliczonych anegdot i wspomnień. Ulicami miasta przechadza się Ignacy Łukasiewicz, po Rynku biega kilkuletni Fred Zinneman, w którego filmach wiele lat później zadebiutują Marlon Brando i Meryl Streep, a w legendarnej „Jutrzence” znów muzyka gra do rana.
 
W książce czuć klimat Rzeszowa, jaki jeszcze pamięta wielu jego mieszkańców i ogromna w tym zasługa autorek, dziennikarek z wieloletnim doświadczeniem. Alina Bosak jest  redaktorką i współautorka książek poświęconych Podkarpaciu. Przez kilkanaście związana była z GC „Nowiny”, od kilku lat jest publicystką magazynu „VIP Biznes&Styl” oraz portalu BIZNESiSTYL.pl. Katarzyna Grzebyk to dziennikarka, blogerka i logopeda. Współpracowała z dziennikami „Nowiny”  oraz „Super Nowości”, a przez kilka związana była z redakcją magazynu „VIP Biznes&Styl”. Obecnie prowadzi bloga poświęconego książkom i literaturze.
 
Alina Bosak, Katarzyna Grzebyk, „Sekrety Rzeszowa”, Wydawnictwo Księży Młyn, 2019
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy