Reklama

Kultura

Boguchwała wydała album z pasjonatami. Premiera w weekend

Alina Bosak
Dodano: 23.10.2019
47961_1
Share
Udostępnij
Siłę miasta, siłę gminy nie tworzą budynki i drogi, ale społeczność – aktywni i kreatywni ludzie. Szczycimy się nimi i chcemy pokazać – mówi Damian Drąg, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale i redaktor albumu, w którym pokazano ok. 40 pasjonatów – mieszkańców gminy – od odkrywcy prehistorycznych ptaków po projektantów biżuterii, malarzy, pisarzy i muzyków. Premiera albumu odbędzie się podczas najbliższego weekendu, w niedzielę. W sobotę, w ramach Nocy Bibliotek niektórzy z tych bohaterów podzielą się swoją sztuką. Będzie koncert „Niepewność… do czego służy Niebo?” i promocja nowej płyty zespołu Buen Camino – również wydanej przez boguchwalską bibliotekę.     
 
Na początek seria sielskich krajobrazów i inwestycje, które są wizytówką gminy, a potem seria niemal 40 portretów mieszkańców – kolekcjonerów, badaczy, artystów i społeczników. Na karty albumu „Gmina Boguchwała – Twoje miejsce inspiracji” trafili m.in. strażniczka ludowych tradycji Stefania Buda, kolekcjoner skamieniałości i odkrywca prehistorycznych gatunków ptaków Albin Jamróz, twórcy biżuterii Joccos Design Patrycja i Sławomir Kwiatkowscy, pisarka ikon Krystyna Czeluśniak i muzyk folklorysta Kazimierz Bober. Każda strona to inspirująca historia o tym, jak pasją i kreacją wzbogacać życie.
 
 
Albin Jamróz. Fot. Tadeusz Poźniak
 
– To już drugi album o gminie. Chciałem, aby ten był w nieco innej konwencji niż poprzedni, wydany w 2008 roku. A ponieważ zgodnie z projektem mieliśmy w im prezentować dziedzictwo kulturowe, myśli w sposób naturalny popłynęły w stronę osób, które je tworzą. Stąd wziął się pomysł, by obok architektury, pejzaży i wydarzeń pokazać także ludzi kultury, kolekcjonerów, pasjonatów, muzyków, malarzy – mówi Damian Drąg, redaktor albumu i autor większości tekstów. – Według mnie siłę miasta, siłę gminy nie tworzą budynki i drogi, ale społeczność – aktywni i kreatywni ludzie. Szczycimy się nimi i chcemy pokazać. Odwiedzając ich, wiedziałem, że spotkam wyjątkowe osoby, ale niespodzianką było to, jak wiele nazwisk dopisaliśmy do przygotowanej na początku pracy listy. Okazało się, że nawet pracując w kulturze, mając dobre rozeznanie środowiska naszych twórców, nie wiedziałem o kilku, działających w Polsce, a niekoniecznie znanych swoim sąsiadom. Dlatego, kiedy słyszę od wydawcy, że inne gminy też taki album chciałby tworzyć, ale obawiają się, czy znajdą tylu pasjonatów w swoich wioskach, myślę, że trzeba się dobrze rozglądnąć, a efekt poszukiwań może być zaskakujący.
 
Trzeba dodać, że autorem większości portretów boguchwalskich pasjonatów i innych fotografii w albumie jest Tadeusz Poźniak, fotograf od początku związany z magazynem VIP Biznes&Styl oraz portalem biznesistyl.pl. Wyjątkowy album będzie można otrzymać w prezencie już w niedzielę, 27 października, podczas promocyjnego spotkania w Sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Boguchwale, gdzie odbędzie się również premiera filmu „Z Andrusem po Galicji – Boguchwała”. Początek spotkania o godz. 17.00.
 
 
Wydarzenie jest powiązane z Boguchwalską Nocą Bibliotek, która organizowana jest dzień wcześniej, w sobotę, 26 października, w siedzibie GBP w Boguchwale, przy ul. Suszyckich 13. Wtedy też odbędzie się premiera dzieła zrealizowanego w gminie – płyty „Niepewność… do czego służy Niebo?” zespołu Buen Camino do wierszy poety i prozaika Janusza Koryla, nagranej w Studiu Nagrań SPAART w Boguchwale. Stworzyli ją m.in. bohaterowie opisanego wyżej albumu. Materiał muzyczny to 10 kompozycji autorskich Jerzego Czeluśniaka, w aranżacjach kompozytora i muzyków zespołu Andrzeja Mozgały i Zbigniewa Stojka, ze słowem wstępnym Czesława Draga i wierszem recytowanym przez Łukasza Nowaka, uczestnika WTZ w Zgłobniu.. W projekcie okładki, której autorem jest Martyna Ostyńska, wykorzystano fragmenty ołtarza głównego w Kościele Parafialnym w Boguchwale, autorstwa artysty – plastyka, malarza, rzeźbiarza, architekta i kolekcjonera  Kazimierza Bacia. Szkice i grafiki znanych budynków, kapliczek i miejsc miasta Boguchwała wykonała Krystyna Czeluśniak.
 
W programie sobotniego koncertu, który rozpocznie się o godz. 20. jest m.in. spotkanie autorskie z poetą Januszem Korylem.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy