Reklama

Kultura

Nie czekaj, zaczytaj się już dziś! Targi Książki w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 12.09.2018
40716_czytanie
Share
Udostępnij
Zygmunta Miłoszewskiego, Olgę Rudnicką, Barbarę Kosmowską, Tomasza Sekielskiego, Sylwię Chutnik oraz wielu innych autorów ulubionych książek będzie można spotkać na Świątecznych Targach Książki w Rzeszowie. Targi, na których zaprezentuje się prawie 30 wydawnictw, odbędą się 23-24 listopada w Galerii Millenium Hall w Rzeszowie. To już druga edycja imprezy, którą w ubiegłym roku odwiedziło kilka tysięcy osób udowadniając tym samym, że „czytanie kręci, czytam na okrągło”.
 
W tym roku będzie można buszować wśród nowości wydawniczych m.in. Prószyński i S-ka, Znaku, Wydawnictwa BOSZ, Naszej Księgarni, Zysku, Wielkiej Litery, Od deski do deski, Repliki, Księgarni PWN, Sonii Draga, Libry i innych. 
 
Największą atrakcją targów będą literackie premiery, atrakcyjne ceny książek z rabatami do 30 proc. oraz, a może przede wszystkim spotkania z pisarzami. – Chciałabym, by było to literacko – towarzyskie wydarzenie, tym bardziej, że z ubiegłorocznych targów goście wyjeżdżali zachwyceni Rzeszowem i spotkaniami z czytelnikami – mówi Magdalena Louis, koordynatorka Świątecznych Targów Książki. 
 
W trakcie targów odbędą się wieczory autorskie m.in. z Zygmuntem Miłoszewskim, powieściopisarzem i publicystą, laureatem Paszportu „Polityki”, autorem powieści kryminalnych i sensacyjnych, m.in. trylogii kryminalnej o prokuratorze Teodorze Szackim. Swój udział potwierdziła także Olga Rudnicka, autorka powieści komediowo-obyczajowych z wątkiem kryminalnym m.in. „Życie na wynos”, „Granat poproszę!”, czy „Natalii 5”. Ich twarze znajdą się też na plakacie promującym targi i to oni będą się do nas zachęcająco uśmiechali, by jednak sięgać po książki. Warto tym bardziej, że aż 63 proc. Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednego tytułu, a zaledwie co dziesiąty Polak sięgnął po więcej niż siedem pozycji. Ale przecież nie pozwolimy, by piękny obyczaj spędzania wieczorów przy lekturze praktycznie zanikł. 
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
Kto nie czuje się jeszcze przekonany, do czytania przekona być może Sylwia Chutnik, pisarka, publicystka, feministka, działaczka społeczna, która nie boi się stawiać odważnych tez o polskich przywarach i która jak nikt innych wpiera polskie kobiety, choćby i słowem.
 
W ramach tegorocznych targów będzie również debata poświęcona 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Poprowadzi ją Bogdan Szymanik, właściciel Wydawnictwa BOSZ, które wydało album „Polska 100 lat”, a w której udział wezmą: prof. Michał Kleiber, prof. Krystyna Skarżyńska oraz prof. Andrzej Chwalba.
 
Dla kogo ważne jest historyczna przeszłość Rzeszowa i nasze galicyjskie zaszłości, zachwycony będzie literacką podróżą na Kresy, w którą zabierze nas Zdzisław Skroka, archeolog, podróżnik oraz autor około dwudziestu książek zawierających eseje historyczne i archeologiczne, wśród nich „Okruchów Atlantydy” i „Mądrości prawieków”.
 
Nie zabraknie też spotkania z literatami z Podkarpacia. Będzie można porozmawiać m.in. z Krystyną Lenkowską, Jerzym Fąfarą, Magdaleną Skubisz oraz Natalią Sońską.
 
Fani kina już mogą się szykować na spotkanie „Drugie życie książki – adaptacje filmowe”, które poprowadzi Tomasz Sekielski, a w którym udział wezmą m.in. Zygmunt Miłoszewski oraz Radosław Figura, pisarz i scenarzysta, który zdradzi, jak potoczyły się dalsze losy Magdy M. z kultowego już serialu telewizyjnego.  Co więcej, do Rzeszowa przyjedzie sama Joanna Brodzik, która kilka lat temu zagrała tytułową bohaterkę. 
 
– Pierwszego dnia targów zaplanowaliśmy piątkowe dopołudnie z atrakcjami dla młodzieży szkolnej, zaś sobotni poranek dla najmłodszych czytelników. Będą konkursy, zabawy. Wszystko związane z czytaniem – dodaje Magdalena Louis. – Czytanie kręci, czytam na okrągło. To motyw przewodni naszych targów, który tak bardzo spodobał się w roku ubiegłym, że chcielibyśmy, by tak już pozostało na wszystkie kolejne edycje rzeszowskiego święta książki.
 
 
Fot. Tadeusz Poźniak
 
A celebrowanie listopadowych Świątecznych Targów Książki można rozpocząć choćby od zaraz. Przy ulicy Karowej w Millenium Hall w Rzeszowie stanęły już piękne, kolorowe ławki w kształcie książek, które tylko czekają, by do 27 września pobrać z nich za darmo utwory literackie w formie audiobooków. To wstęp do listopadowych targów, bo czytać warto zawsze i wszędzie, a gdy zachęca Michał Rusinek i Andrzej Mleczko, wątpliwości nie ma już żadnych.
 
Organizatorem Świątecznych Targów Książki  jest Develop Investment. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Urząd Miasta Rzeszowa udzielili jej wsparcia i objęli honorowym patronatem. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy