Reklama

Kultura

Premiera najnowszej książki Magdy Louis “Chcę wierzyć w Waszą niewinność”

Aneta Gieroń
Dodano: 01.02.2018
37474_madzia
Share
Udostępnij
Rzeszowska pisarka, Magdalena Louis, która w 2010 roku zadebiutowała powieścią „Ślady hamowania”, w czwartek, 8 lutego w Dagart Galerie w Millenium Hall w Rzeszowie świętować będzie piątą już swoją książkę. „Chcę wierzyć w Waszą niewinność” to pierwsze doświadczenie rzeszowskiej autorki z literaturą faktu, ale zapowiada się wyjątkowo udanie, bo jest jej osobistym zapisem doświadczeń z pracy tłumacza dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości. Ta opowieść dokumentalno – obyczajowa z elementami grozy, jak mówi o niej sama Magda Louis, będzie też miała swoją prapremierę 5 lutego w warszawskiej księgarni Book Book.

W ostatnich 8 lat to już 5. powieść Magdy Zimny – Louis. Rzeszowianka, która przez lata kojarzona była z "Tygodnikiem żużlowym", "Speedway Star" i "Evening Star", w 2005 roku zachwyciła swoim opowiadaniem "Studnia" Jerzego Pilcha i wygrała w ogólnopolskim konkursie Polityki "Pisz do Pilcha". W kolejnych latach pewna była, że pisanie jest jej pisane, ale z debiutem czekała do 2010 roku, kiedy to ukazała się jej pierwsza powieść – "Ślady hamowania". Od tego czasu, co dwa lata cieszy czytelników kolejną książką.
 
W 2012 roku wyszła bardzo dobra "Pola", a "Kilka przypadków szczęśliwych" w 2014 roku ugruntowało jej pozycję na rynku wydawniczym i zamknęło ponad 20 – letni okres życia spędzony na emigracji. W tamtym czasie na stałe wróciła do Rzeszowa i jak podkreśla, tamta decyzja okazało się jedną z najlepszych w jej życiu. W 2016 miała miejsce premiera jej czwartej książki – "Zaginionych" wydanych przez Świat Książki i pierwszej w całości napisanej w Polsce. Tak, tak, trzy wcześniejsze powstały w Wielskiej Brytanii, w bardzo różnych, zaskakujących i… nietypowych miejscach; w pociągach, aresztach śledczych, na ławkach korytarzy sądowych, w więzieniach w oczekiwaniu na widzenie z podejrzanymi lub skazanymi, czyli wszędzie tam, gdzie koncentrowała się brytyjska praca Magdy Louis jako tłumacza dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości.
 
Tamte wydarzenia, wstrząsające historie, niekiedy  śmieszno – straszne, ale częściej tragiczne potrzebowały czterech lat spokoju  i dystansu setek kilometrów, by  trafić na karty najnowszej opowieści „Chcę wierzyć w Waszą niewinność.
 
To podsumowanie zawodowych doświadczeń autorki spisane w formie opowiadań w pierwszoosobowej narracji. Magda Louis kreśli swoje spotkania z osobami, które złamały prawo i trafiły w tryby machiny policyjno-sądowej, ich historie i historie ofiar. Są wśród nich zabójcy, pedofile, samobójcy, pospolici złodzieje, przemytnicy i oprawcy kobiet, Polacy, którzy przyjechali do Anglii po lepsze życie, a zgotowali sobie oraz swoim najbliższym, nierzadko piekło na ziemi. Autorka towarzyszyła im od momentu aresztowania po wyrok sądowy, czasami jeszcze dalej, do samego więzienia. Spędziła z nimi długie godziny w celach i na salach sądowych, była ich jedynym kontaktem z zewnętrznym światem, od jakiego zostali nagle oddzieleni.  
 
Dużym atutem książki jest ciekawie przedstawiony brytyjski system prawny, jak funkcjonuje, jak się zmieniał, co doprowadziło do  zmian zarówno w pracy policji jak i sądów, jakie błędy popełniano przez lata i jak wolno „mieliły młyny” prawne. 
 
Wszystkie opisane historie wydarzyły się naprawdę, jednak zarówno nazwiska osób jak i miejsca oraz daty są fikcją literacką, w ten sposób autorka postanowiła chronić swoich bohaterów. 
 
Do księgarni „Chcę wierzyć w Waszą niewinność” Wydawnictwa Prószyński S-ka trafi we wtorek, 6 lutego. Tego samego dnia swoją dokumentalną opowieść Magda Louis będzie też zapowiadać w Dzień dobry TVN.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy