Reklama

Kultura

W piątek i sobotę Świąteczne Targi Książki w Rzeszowie

Aneta Gieroń
Dodano: 23.11.2017
36511_bonda
Share
Udostępnij
Ponad 30 wydawnictw, świetne ceny książek z rabatami sięgającymi 30 proc. i wielu znakomitych autorów, od których będzie można zdobyć autografy, albo pogawędzić z nimi o ulubionych książkach. W piątek i sobotę w Millenium Hall w Rzeszowie Świąteczne Targi Książki, w których swój udział potwierdzili: Katarzyna Bonda, Anna Dziewit – Meller, Tomasz Sekielski, Krzysztof Varga, Leon Wiśniewski, Katarzyna Puzyńska, Ałbena Grabowska i wielu innych. Nic tylko czytać – jak w haśle promującym pierwsze od lat targi książki w Rzeszowie – „Czytanie kręci, czytam na okrągło!”, autorstwa Tomasza Oleksaka.

Będzie też coś dla wszystkich zakochanych w słowie, którzy od lat być może piszą do szuflady, a ciągle nie widzą, jak to zrobić, by ktoś zechciał wydać ich książkę, albo tomik poezji. W piątek o godz. 15. Magdalena Zimny – Louis poprowadzi spotkanie z szefowymi wydawnictw: Prószyński, Świat Książki i Od deski do deski.  
 
Kto nie do końca przekonany jest do udziału w targach, może podpyta najmłodszych uczestników imprezy, którzy już w piątek, 24 listopada w samo południe zgromadzą się wokół Agnieszki Frączek. Ta znana autorka wierszy i opowiadań dla dzieci, z nieprawdopodobnym entuzjazmem od lat rozprawia o współczesnej polszczyźnie i co więcej, na długo potrafi przykuć uwagę starszych i młodszych. A to nie wszystkie atrakcje dla najmłodszych, bo kreatywne warsztaty dla nich już od godz. 10. 30 w piątek poprowadzi prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Alicja Ungeheuer – Gołąb, autorka m.in. Przygód Jerzyka.
 
– Mamy nadzieję, że odwiedzi nas rekordowa liczba  miłośników słowa, a że startujemy w „Black Friday” liczymy, że cenowe szaleństwo udzieli się także naszym wystawcom ¬ – mówi Magdalena  Zimny – Louis, koordynatorka Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie.  – Plany i ambicje na przyszłość mamy duże. W tym roku debiutujemy w towarzystwie naprawdę uznanych autorów i kilkudziesięciu wydawnictw. Cieszymy się tym bardziej, że imprezę udało się przygotować rzeszowskimi siłami. Organizatorem jest Develop Investment, zaś Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Urząd Miasta Rzeszowa wsparli ją finansowo i objęli honorowym patronatem. 
 
Gości wszystkich targów najbardziej interesują spotkania z ulubionymi pisarzami i jak najniższe ceny wydawniczych nowości. Wystawiające się w Rzeszowie oficyny zapowiedziały rabaty od 15 do 30 proc., ale cenowych niespodzianek może być więcej. Na pewno przez cały piątek i sobotę na stoiskach wydawnictw będzie można spotkać wielu ulubionych autorów. 
 
– Wszelkimi sposobami chcemy zachęcić do czytania, kupowania książek i spotykania się z ulubionymi pisarzami – dodaje Magdalena Zimny – Louis. – Targi odbywają się zaledwie kilka tygodni przed mikołajkami i Bożym Narodzeniem. Książka, szczególnie ta okraszona autografem ulubionego pisarza, wydaje się być idealnym prezentem pod choinkę.  
 
Organizatorzy szacują, że w targach może wziąć udział kilkanaście tysięcy miłośników książek. Zazwyczaj w okresie przedświątecznym w ciągu  jednego dnia Millenium Hall odwiedza nawet 40 tys. osób. Niewykluczone, że wielu z nich będzie chciało pobuszować wśród stoisk z książkami. 
 
Tym bardziej, że sporym magnesem będą wieczory autorskie m.in. z Katarzyną Bondą, królową polskiego kryminału, autorką "Okularnika", "Lampionów" i innych, występującą też w roli scenarzystki i dokumentalistki. 
 
Z Katarzyną Puzyńską, autorką serii kryminałów, będzie można porozmawiać o fikcyjnej wsi Lipowo położonej niedaleko Brodnicy, gdzie swoje powieści osadziła.
 
Na targach obecny też będzie Tomasz Sekielski, dziennikarz i autor popularnych thrillerów politycznych – trylogii „Sejf” i „Zapach suszy”.
 
O książkach i czytelnictwie w Polsce opowie Anna Dziewit – Meller,  pisarka i dziennikarka, która dotychczas wydała trzy powieści: "Disko", "Górę Tajget", „Damy, dziewuchy, dziewczyny”, a z Marcinem Mellerem, swoim mężem, zbiór reportaży "Gaumardżos, opowieści z Gruzji". Oprócz twórczości własnej wiele czasu poświęca książkom cudzym – wcześniej w programach telewizyjnych, od 2016 r. w autorskim kanale internetowym bukbuk.pl. 
 
Ałbena Grabowska, na co dzień lekarz neurolog, jest autorką popularnych powieści obyczajowych. O współczesnej Polsce będzie też okazja porozmawiać z Krzysztofem Vargą, pisarzem i publicystą, który debiutował zbiorem opowiadań "Pijany anioł na skrzyżowaniu ulic".
 
Będzie również Leon Wiśniewski, z wykształcenia chemik i fizyk, ale świetnie znany jako felietonista magazynu „Pani”, a przede wszystkim autor bestsellerowej „Samotności w sieci”.
 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy