Reklama

Kultura

Odnaleźć dawnych potraw smak

Anna Olech
Dodano: 01.12.2014
16431_fotor_169
Share
Udostępnij
Kuchnia oparta na tradycyjnych przepisach i naturalnych, zdrowych składnikach przeżywa swój renesans. Na tej fali wydawane są najróżniejsze publikacje, ale ta jest wyjątkowa. Wyśmienite przepisy, przepiękne zdjęcia naszego redakcyjnego kolegi Tadeusza Poźniaka i wspaniałe opracowanie graficzne Artura Buka, który od lat odpowiada za skład naszego magazynu VIP Biznes&Styl, dały niezwykły efekt w postaci albumu „Dawnych potrwa smak”.
 
Album „Dawnych potraw smak” poświęcony jest tradycjom kulinarnym dwóch mikroregionów Podkarpacia, które obejmują obszary Lokalnych Grup Działania C.K. Podkarpacie i Rozwój Ziemi Lubaczowskiej. Wydawnictwo zawiera kilkadziesiąt oryginalnych, sprawdzonych receptur, według których gotuje się w gminach Czudec, Niebylec, Wielopole Skrzyńskie, Lubaczów, Oleszyce i Stary Dzików. Przez lata były pieczołowicie przechowywane, przekazywane z pokolenia na pokolenie, by lokalna tradycja nie zanikła. I to właśnie jest atutem wielu miejsc, w które zaglądają turyści. A że Podkarpacie, miejsce, gdzie od zawsze mieszały się kultury i każda z nich pozostawiła po sobie ślad, jest niezwykle różnorodne, więc i kuchnia ma wiele do zaoferowania. I przepisy na te „skarby” znalazły się w albumie. Wybrano je w konkursie, o takim samym tytule, co publikacja, który był adresowany do Kół Gospodyń Wiejskich i wszystkich podmiotów z sektora turystycznego promującego tradycyjne lokalne kulinaria. W ten sposób wyłoniono 72 potrawy, które najpełniej odpowiadały założeniom konkursu. Album jest podsumowaniem projektu współpracy Lokalnych Grup Działania C.K. Podkarpacie i Rozwoju Ziemi Lubaczowskiej.
 
Ma on ułatwiać dostęp do informacji o kuchni lokalnej i pozwolić zachować oryginalność składu i sposobu przygotowania tradycyjnych potraw. Wśród dawnych potraw można znaleźć przepisy nie tylko na pyszne kaczki, pierogi z gęsiną, szynkę pieczoną w ziołach, proziaki, gołąbki z tartych ziemniaków. Są tu również receptury na kompoty, wina z winogron, wiśniówki, nalewek „Zmówinówki”, z tarniny czy sołtyski. Wszystkie proste w przygotowaniu, z produktów ogólnie dostępnych i przede wszystkim o smaku przywołującym wspomnienia z dzieciństwa. 
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy