Reklama

Kultura

Jak się kiedyś bawił Rzeszów?! Odpowiedź w Księgarni Nova

Aneta Gieroń
Dodano: 24.11.2022
69275_pawlak
Share
Udostępnij
We wtorek, 29 listopada o godz. 18.00 w Księgarni Nova przy ul. Kościuszki 4 w Rzeszowie „Podkarpacie czyta” – spotkanie na żywo z Januszem Pawlakiem i Agnieszką Skwron-Wilusz, autorami książki „Rzeszowskie Piekiełko – ABC powojennych i PRL-owskich lokali”! Wydarzenie będzie też transmitowane na żywo na stronie Księgarnie Nova na Facebooku.
 
Wspaniała opowieść o dawnym Rzeszowie, który mimo szarości dnia miał w sobie wiele klimatu, którego w tym dzisiejszym i wielkomiejskim po prostu brak. Nie ma tego, o czym wielokrotnie w książce pisze Janusz i Agnieszka – ludzie lubili ze sobą być, po prostu. Spotykali się w kawiarniach i restauracjach, gdzie potańczyć mogli sześć dni w tygodniu, a porozmawiać od poniedziałku do niedzieli.
 
W książce wędrujemy po Rzeszowie z lat 50, 60, 70 i 80 XX wieku. I jak przyznają autorzy, na randkę taneczną szło się obowiązkowo do Klubowej, Hungarii czy Kaprysu, czyli do restauracji, które trzymały pewien poziom. A wódeczkę? Pijało się np. w Arkadii, Tatarskiej lub Bałtyckiej. Lepsi goście, to znaczy tacy, których było na to stać, meldowali się na tzw. stołkach w hotelu Rzeszów. W kawiarniach też mieliśmy wybór: od Kosmosu, MPiK-u, NOT- u po Ewę, Kubankę czy Hungarię. 
 
Agnieszka Skowron-Wilusz to absolwentka Wydziału Prawa oraz Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ukończyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Rzeszowie. W karierze zawodowej instruktorka tenisa, dziennikarka, adwokatka, prawniczka, współpracuje z organizacjami pozarządowymi w projektach społeczno-kulturalnych. Współautorka (wraz z Januszem Pawlakiem) książki „Rzeszowskie piekiełko. ABC powojennych i PRL-owskich lokali”. Autorka „mapy śladami Breakoutów”. W czasie wolnym miłośniczka pływania oraz odkrywania tajemnic, które skrywa Pogórze Przemyskie.
 
Janusz Pawlak to także absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej, Filia w Rzeszowie oraz studiów podyplomowych w zakresie zarządzania zespołami pracowniczymi, słuchacz Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, redaktor naczelny studenckiego pisma „Dwukropek”, dziennikarz Magazynu Młodzieżowego „Prometej”, dziennikarz oraz redaktor naczelny Gazety Codziennej „Nowiny”, współautor telewizyjnego Magazynu Motoryzacyjnego „KOŁO”, producent filmu dokumentalnego „Sprawa do załatwienia”, obecnie freelancer. Autor książki „Doktor Wrzesiek” oraz współautor z Agnieszką Skowron – Wilusz „Rzeszowskie piekiełko. ABC powojennych i PRL-owskich lokali”. Autor reportaży nagradzanych i wyróżnianych w konkursach na reportaż, publikowanych w rzeszowskie prasie. W czasie wolnym fan wszelkich form aktywności ruchowej: patent żeglarski, instruktor tenisa, instruktor nordic walking.

W trakcie wtorkowego spotkania będzie szansa dowiedzieć się, czy legendarne Piekiełko z hotelu Rzeszów faktycznie lokalem z piekła rodem?!
 
Organizatorem projektu "Podkarpacie czyta! Spotkania z historią i literaturą faktu" jest Księgarnie Nova. Cykl wydarzeń został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 
 
Magazyn VIP Biznes&Styl jest partnerem medialnym wydarzenia, które organizowane jest we współpracy z PRopaganda Studio.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy