Reklama

Kultura

Podkarpacie czyta. We wtorek z Magdą Skubisz w Księgarni Nova

Aneta Gieroń
Dodano: 05.11.2022
68638_skubisz
Share
Udostępnij
We wtorek, 8 listopada o godz. 18.00 w Księgarni Nova przy ul. Kościuszki 4 w Rzeszowie spotkanie na żywo z Magdą Skubisz, pisarką i wokalistką jazzową, autorką serii książek o losach przemyskich licealistów oraz znakomitej sagi rodziny Tyszkowskich – „Aptekarka” i „Czarci ogród”. Wydarzenie będzie też transmitowane na żywo na stronie Księgarnie Nova na Facebooku.

Magdalena Skubisz to absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, wokalistka, nauczycielka emisji głosu, przemyślanka. W 2008 roku zadebiutowała książką "LO Story”, która doczekała się czterech wydań. Jej kolejna powieść Dżus&dżin" znalazła się wśród 10 polskich tytułów nominowanych do prestiżowej Nagrody Literackiej  im. Józefa Mackiewicza. W 2016 roku ukazał się „Chałturnik”, a pod koniec 2018 roku „Master”.  W czerwcu 2022 roku przypomniała o sobie powieścią historyczną „Aptekarka”, opublikowaną w Wydawnictwie Media Rodzina, a już w październiku ukazała się druga część sagi o rodzinie Tyszkowskich – „Czarci ogród”.
 
Autorka książek urodziła się w Przemyślu, mieszka w Przemyślu, akcje jej powieści zazwyczaj toczą się w Przemyślu, albo w okolicach tego miasta i nie ukrywa, że ten patriotyzm lokalny nie jest dziełem przypadku.
 
– Jest takie przysłowie: pisz o tym, na czym się znasz. Lubię Przemyśl, bo tu się urodziłam i wychowałam, to miasto ma niepowtarzalny, multikulturowy klimat. Ma też kawał historii, której część odkrywam teraz m.in. w „Aptekarce” – mówi Magda Skubisz.
 
W „Aptekarce” zabiera czytelników w podróż do XIX-wiecznej Galicji, bo powieść jest mocno osadzona w realiach historycznych, ale najbardziej fascynujące są dzieje rodziny Tyszkowskich, która istniała naprawdę. 

– Zaczęło się od rozmowy z moim sąsiadem, Januszem Dedio, który jest pasjonatem i „zbieraczem” opowieści z okolic Pogórza Przemyskiego, a także potomkiem rodziny Tyszkowskich. Od niego po raz pierwszy usłyszałam o Antonim i Józefie, ich matce – Wiktorii, a także o skandalizujących jak na owe czasy, związkach obu panów ze swoimi włościankami. Antoni jako piętnastolatek wyjechał do Wiednia i ukończył studia na Politechnice Wiedeńskiej, co pod względem wykształcenia stawiało go znacznie powyżej standardów edukacyjnych obowiązujących ówczesną szlachtę. Z kolei Józef Tyszkowski, który był głównym zarządcą rodzinnego majątku, podbił moje serce zamiłowaniem do muzyki, ponieważ pozbierał najzdolniejszych włościan i założył orkiestrę: kupił instrumenty, wynajął kapelmistrza i w dodatku hojnie płacił za każdy koncert. Na koniec należy wspomnieć o największym „wyczynie” Tyszkowskich, czyli przekazaniu wszystkich swoich dóbr, liczących ok. 7 tys. hektarów, Polskiej Akademii Umiejętności – opowiada autorka.

Główna bohaterka, Katja, to panna apteczna, których przed wojną w polskich dworach było wiele i które cieszyły się ogromnym szacunkiem. Dziewczyna odebrała wyprzedzające epokę feministyczne wychowanie od przybranego ojca, zielarza Batki, który na stronach poradników dla dobrze wychowanych panien zwykł suszyć grzyby. Opowieść o silnej kobiecie, która jest świadoma swojej wiedzy i mocy, a której losy krzyżują się z dziejami rodu Tyszkowskich. 
 
Drugi tom sagi „Czarci ogród” opowiedziany z perspektywy Antoniego Tyszkowskiego wciąga nas w miłosną historię, w której szlachcic miota się między  uczuciem do włościanki – dziewczyny z ludu a pogardą do siebie samego za to „nieobyczajne” uczucie. Wszystko na tle tradycji galicyjskich dworów, historii ziem z okolic Przemyśla oraz XIX-wiecznych praktyk medycznych.
 
Organizatorem projektu "Podkarpacie czyta! Spotkania z historią i literaturą faktu" jest Księgarnie Nova. Cykl wydarzeń został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Magazyn VIP Biznes&Styl jest partnerem medialnym wydarzenia, które organizowane jest we współpracy z PRopaganda Studio.
Share
Udostępnij
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi partnerzy